Date added : 30.05.2018 13:04

İÇDAŞ eğitim öğretim hayatımıza desteğe devam ediyor

İÇDAŞ’tan modern fen lisesi ile anaokulu

 

 

Türkiye’nin önde gelen ağır sanayi kuruluşu İÇDAŞ A.Ş. toplumsal gelişim için de liderlik ediyor. İÇDAŞ A.Ş. Türkiye’nin önde gelen ağır sanayi kuruluşu olarak yüksek milli anlayışı ile memleketimizin eğitim öğretim hayatına desteğini sürdürüyor. İÇDAŞ A.Ş. eğitim öğretim hayatımıza yeni okullar kazandırmaya devam ediyor.

 

İÇDAŞ A.Ş. Biga’da kısa sürede inşaatlarını tamamladığı İÇDAŞ Fen Lisesi ve İÇDAŞ Anaokulu için açılış ve devir teslim töreni düzenlendi. Tören sonrası 6 bin kişinin katıldığı iftar yemeği programı yapıldı. İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin’in ev sahipliği yaptığı törene AK Parti Çanakkale milletvekilleri Bülent Turan ve Ayhan Gider, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Biga Kaymakamı Mustafa Can, Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Çanakkale Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir katıldı.

 

İÇDAŞ Fen Lisesi’nde düzenlenen törende konuşan Bülent Turan, Çanakkale’de çok önemli bir yatırımın daha hizmete girdiğini söyledi. Biga’nın Çanakkale’nin en büyük ilçelerinden biri olduğunu ifade eden Turan,  “Çanakkale’nin en büyük ilçesinde bir fen lisesinin olmaması eksiklikti. Biga’da mutlaka bir fen lisesi olmalıydı ve şimdi bu güzide okulumuzu ilçemize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Liseyi ve anaokulunu sağolsun İÇDAŞ yaptı. İÇDAŞ ailesine ve yöneticilerine teşekkür ediyoruz. Çanakkale hızla büyüyor. Gerek hükümetimizin gerekse özel sektörün bu konudaki çabaları ortada. Ortaya çok güzel eserler çıkıyor. Bu eserlerin başında da hepimizin çok önem verdiği bu eğitim kurumları geliyor. Evet Biga’ya böyle bir eser kazandırmak gerçekten çok anlamlı. Burada eğitim alacak öğrencilerimiz aydınlık geleceğin mimarı olacak. Emeği geçenleri tekrar kutluyorum.” dedi.

 

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ise İÇDAŞ’ın kurucusu ve sahibi olan Aslan ailesine ve genel müdürü Bülend Engin’e bu girişimlerinden dolayı teşekkür etti. Bu eğitim yuvalarında öğrenim görecek öğrencilerin Türkiye’nin geleceğini aydınlacağına işaret eden Tavlı, “Bu okulun yapılmasında, fikrinin oluşturulmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Yeni açılan İÇDAŞ Fen Lisesi’nde öğrenim görecek öğrencilerimize de öğrenim hayatlarında ülkemize ve milletimize temelleri bu okulda atılacak katkılarından dolayı şimdiden teşekkür ediyorum.” diye konuştu

 

 

 

 

 

İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin fen lisesi ve anaokulu açarak Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim ettiklerini belirterek, 11 Haziran pazartesi günü ise başka bir eğitim merkezi için temel atacaklarını şöyle anlattı: “Şunu da söyleyeyim ki ilk etapta 40 bin metrekareye, ikinci ve üçüncü etapları ile 100 bin metrekare kapalı alanı aşacak olan Mekatronik eğitim ağırlıklı Tacettin Aslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lise  Kampüsünün temel atma töreni için de gün sayıyor ve Allah’ın izniyle 11 Haziran Pazartesi günü temelini atacağız. Bir eğitim yuvamızı teslim ederken, diğerini de Çanakkalemiz’e kazandırmak için çalışıyoruz. İnşallah, teknik ve mesleki eğitime hizmet verecek olan bu kampusümüzün ikinci ve gerekirse üçüncü etaplarını da yapacağımızı buradan bildirmek istiyorum.”

 

İÇDAŞ’ın 2003 yılından beri Çanakkale’de teknik ve mesleki eğitim öğretim için okullar inşaa ederek, bakanlığa teslim ettiğini anlatan Bülend Engin, “Kalifiye eleman ve teknik adam yetiştirmenin gayreti içindeyiz. Çanakkale’de İÇDAŞ ruhuyla ortaya çıkan okullardan mezun olan ve tesislerimizden yetişen onbinlerce evladımız bu ülkenin ekonomisi için alın terlerini döküyorlar. Hedefimiz; insanımızın teknik becerilere ve eğitime sahip olarak; ülkemizin kalkınmasıdır.” dedi.

 

Bülend Engin, Çanakkale’ye hizmet etmek için Çanakkale Organize Sanayi Bölgesi’nde 10.000 metrekare kapalı fuar alanı, esnaf için ise modern ticaret sitesi kazandırmak istediklerini belirtti. Bülend Engin şöyle devam etti: “Çanakkale Boğazı’nda mükemmel bir yat limanı ve ayrıca kruvaziyer iskelesi yapılması için elimizi taşın altına koyduk. Şehrimizin yöneticileri bilirler.. Birileri bu güzel hizmetlerin ortaya çıkmaması, Çanakkale’nin kazanmaması için mücadele etti ve ediyor. Olsun, gün gelecek Çanakkalemiz bütün engelleri aşacak ve bunlara da kavuşacaktır. Çünkü Troya 2018 Yılı gibi, Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi gibi emek verdiğimiz fikir ve projelerimiz bir avuç Çanakkale sevdalısının sahiplenmesiyle bugün gerçek oldu, gerçeğe dönüşüyor.”

 

200 milyon dolarlık yatırım

 

Bülend Engin, İÇDAŞ’ın 200 milyon dolarlık yatırım planını uyguladığını söyledi. Bu yatırımların başlangıçlarının yapıldığını ve geri dönülmez bir noktaya ulaştığını vurgulayan Bülend Engin şöyle konuştu: “Milli duruşumuz, vatan sevdamız, memleket aşkımızla bu yatırımları yapıyoruz. “Madem öyle işte böyle”… Evet, madem öyle işte böyle. Ülkemizin tekerine çomak sokmaya kalkışanlara biz yatırımlarımızla cevap veriyoruz. Çalışacağız, çok çalışacağız…Üreteceğiz, daha çok üreteceğiz…Birlik ve beraberlik içinde tek yürek tek vücut olarak dünyaya karşı duracağız. Ve bu birlik beraberliğin en büyük bayrağı da Çanakkale’den bu mübarek topraklardan 1915 ruhuyla dalgalanacak.”

 

 

 

 

 

 

Bülend Engin, İÇDAŞ’ın tersanecilikte hedef büyüttüğünü söyleyerek, Türkiye’nin en büyük boyuttaki uçak gemisinin yapımı için 50 milyon dolar maliyetli kuru havuz inşaasına başladıklarını ifade etti. Bülend Engin bu konuda şunları söyledi: “Tersanemizde hedefimizi büyüttük. İÇDAŞ olarak ülkemizin milli savunma sanayisi için harekete geçtik. En büyük boyuttaki uçak gemisinin yapımı için tersanemizde 50 milyon dolar yatırımla kuru havuz yapımına başladık. Allah’ın izniyle 2019 yılının yaz aylarında uçak gemisinin inşaası için hazır hale geleceğiz. Bu hizmetten de gurur duyuyoruz. Bu gurur sadece İÇDAŞ’a ait değildir. Bize ışık verenlere ve işte şu anda burada bizimle birlikte olan sizlere ve Çanakkaleliler’e aittir. Ülkemize karşı oynanan oyunlar bir bir bozulacak. Bu büyük milli mücadelede Türkiye kendi uçak gemisini kendi yapacak… Çanakkale bu milli gururu yaşayacak.”

 

Fen lisesi 1 yılda tamamlandı

 

Haziran 2017’de temeli atılan İÇDAŞ Fen Lisesi bir yılda tamamlandı. İÇDAŞ Anaokulu ise 8 ayda tamamlanarak hizmete hazır hale geldi.

 

Biga’da önümüzdeki 2018-2019 eğitim öğretim yılında evlatlarımızın ders göreceği İÇDAŞ Fen Lisesi 14 bin metrekare kapalı alana sahip. 480 öğrenci kapasiteli lisede  24 derslik bulunuyor. 24 dersliğe ilave olarak okulda son teknolojilerle donatılmış 3 laboratuvar, 1 adet kapalı eğitim salonu da yer alıyor. Lisede 1 kütüphane ile 1 adet de açık basketbol sahası bulunuyor.

 

Biga’nın çalışan annelerine derman olması için İÇDAŞ Anaokulu’nda 160 çocuğumuz barınabilecek. Çocuklarımıza ev konforunda hazırlanan anaokulunun kapalı alanı 1250 metrekare. 2 kat artı 1 bodrum kattan oluşan binada 4 derslik bulunuyor. Çocukların eğlenerek öğrenmeleri için de  2 faaliyet alanı yer alıyor. Bodrum katta mutfakla birlikte 1 genel yemekhane hizmet veriyor.

 

Açılış ve devir teslim töreni sonrası açık havada iftar organizasyonu yapıldı. Ramazan ayının birlik ve beraberlik ruhunun sergilendiği iftar yemeği buluşmasına 6 bin vatandaş katıldı.