Date added : 14.05.2018 09:47

İÇDAŞ tarih ve arkeolojiye güçlü desteğine devam ediyor

Dünyada benzeri olmayan arkeoloji sempozyumuna İÇDAŞ desteği

 

Tarihi ve arkelojik alanlara sahip çıkarak bu konuda yapılan çalışmalara destek olan İÇDAŞ A.Ş. , dünyada benzeri olmayan arkeolojik sempozyuma da imzasını attı. Bu yıl 40’ıncısı düzenlenen “Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu” Çanakkale’de İÇDAŞ A.Ş. desteğiyle yapılıyor. 2018 Troya Yılı kapsamında düzenlenen sempozyuma ülkemizden ve ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsviçre, İtalya, Japonya, Kanada, Polonya gibi çeşitli ülkelerden 500’e yakın bilim insanı katılıyor.

Sempozyuma üçüncü kez ev sahipliği yapan Çanakkale’deki sempozyum Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) işbirliği ile düzenleniyor. 7 Mayıs’ta başlayan ve 11 Mayıs’ta sona erecek olan “40. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu” 49’u yabancı uyruklu olan bilim insanlarının 447 adet bildirisi ile tamamlanacak.

Çanakkale’de dünya çapında beş büyük antik kent kazısının tek destekçisi olan İÇDAŞ A.Ş., arkeoloji biliminin dünya çapındaki sempozyumuna da destek oluyor. Troia Antik Kenti, Assos Antik Kenti, Parion Antik Kenti, Apollon Smitheion Kutsal Alanı, Alexandria Troas Antik Kenti kazılarına destek olarak medeniyete ışık tutan İÇDAŞ A.Ş. arkeoloji dünyasından da alkış ve teşekkür alıyor. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer düzenlediği basın toplantısında İÇDAŞ’ın tarihe verdiği destek için teşekkür etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mahmut Kocameşe de İÇDAŞ’ın dünya mirasına yaptığı büyük katkıya vurgu yaparak, İÇDAŞ’a teşekkür etti. Prof. Dr. Yücel Acer ve Mahmut Kocameşe İÇDAŞ Halkla İlişkiler Müdürü Şerif Mutlu’ya İÇDAŞ A.Ş.’nin katkıları için teşekkür plaketi verdiler.

 

Şerif Mutlu yaptığı konuşmada “Türkiye’nin önde gelen ağır sanayi kuruluşu olarak ülkemizin ekonomisine büyük katkılarımız oluyor. Ancak sadece sanayi alanında üretmenin ötesinde ülkemizin tarihi mirasına da sahip çıkmayı görev biliyoruz. Çanakkale’deki dünyanın en önemli 5 antik kent kazısına destek oluyoruz. Arkeoloji alanındaki sosyal sorumluluk uygulamalarımızla toplumsal bilincin de oluşmasına destek oluyoruz. Şimdi Çanakkale’deki dünyada benzeri olmayan bu arkeoloji semenerinde bizim de desteğimizin olmasından gurur duyuyoruz.” dedi.

 

Sempozyum “Milli Bir Proje”

 

40 yıldır aralıksız olarak devam eden “Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu” üçüncü kez Çanakkale’de düzenleniyor. Sempozyumun önemine dair

 

bilgiler veren ÇOMÜ Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nurettin Arslan, 1978 yılından beri kesintisiz devam eden sempozyumun dünyada bir benzerinin olmadığına dikkat çekerek katılımcı sayısı ve kesintisiz olarak devam eden bir sempozyum olması açısından sempozyumun “Milli Bir Proje” olduğunun altını çizdi. 

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın maddi desteği ve izni ile devam eden Türkiye’deki kazı ve yüzey araştırması çalışmalarını gerçekleştiren araştırmacıların da bu sempozyuma katılmalarının ve bu araştırmaların araştırmacılar tarafından bir arada tartışılmasının sempozyumu önemli kıldığını söyleyen Prof. Dr. Arslan, sempozyumda 398’i Türkiye’deki üniversitelerden 49’u yurtdışından olmak üzere toplam 447 konuşmacının bildiri sunacağını belirtti. Arslan, 5 gün boyunca, 5 ayrı salonda yapılacak sempozyuma katkı sunan ve dinleyici olarak katılan kişilerle birlikte yaklaşık 1500 kişinin sempozyum kapsamında Çanakkale’ye geleceğini ifade etti.