Eklenme Tarihi : 30.01.2017 11:35

TCG Alemdar Deniz Kuvevtlerine Teslim edildi.

Türk Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyacı kapsamında İstanbul Tersanesi tarafından inşası tamamlanan TCG Alemdar (A-582) Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi (MOSHIP), Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın katıldığı törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

 

Kurtuluş Savaşı’nın sembol gemisi Alemdar’ın ismini yaşatacak denizaltı kurtarma gemisi TCG Alemdar (A-582), düzenlenen törenle denize indirildi. 3 bin metreye kadar derinde yaşanan denizaltı kazalarına müdahale edecek gemi, kaza alanına hava koridoru açar

Denizaltı kurtarma gemisi TCG Alemdar'ın (A-582) Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim töreni gerçekleştirildi. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın katılımıyla düzenlenen törende gemi suya indirildi. Zor durumda kalan denizaltılara müdahale için üretilen gemi 3 bin metreye kadar kaza alanına ulaşabiliyor. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık Tuzla'daki İstanbul Tersanesi'nde düzenlenen programda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bakan Işık, geminin geçmişte 'Atılay', 'Dumlupınar' gibi denizaltı kazalarında yaşanan, acıların tekrar yaşanmaması için alınan bir tedbir olduğunu kaydetti. Işık “ O kazalarda belki bugünkü bizim Alemdar gemimiz elimizde olsaydı ve bugünkü teknoloji olsaydı, pek çok denizcimiz hayatta olabilecekti. Elbette o günleri geri getiremeyiz ama aynı kazaların bir daha yaşanmaması için tedbir alma imkanımız var. İşte bugün aslında bu gururu bu açıdan yaşıyoruz” diye konuştu. Işık, bu tür bir denizaltı kurtarma gemisine sahip olmanın Türkiye için önemine işaret ederek “Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu kritik bütün silahları Türkiye olarak geliştirmeliyiz anlayışıyla 14 yıldır gece-gündüz çalışıyoruz. 74 Barış Harekatı'ndan sonra ASELSAN, daha sonra TUSAŞ ve diğer şirketlerimiz kuruldu. 14 yıldır kamu-özel-vakıf el ele Türk savunma sanayinde çok büyük hamleleri art arda hayata geçiriyoruz” dedi.

 

Alemdar (A-582), sahip olduğu milli ve NATO derin su kurtarma araçları ile denizaltının kaza yapması veya arıza nedeniyle su yüzeyine çıkamaması durumunda denizaltının yaşam desteğinin sağlanması, azami 72 saat içinde ve 600 metre derinliğe kadar denizaltıdan personel kurtarma, yara alan, kaza/arıza yapan gemilerin kurtarılması, su altı onarım ve enkaz çıkarma gibi su altı çalışmaları gibi görevleri gerçekleştirecek.

Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi Alemdar (A-582)’ın dün gerçekleştirilen törenle, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

Alemdar'ın (A-582) ana boyutları ise şöyle;

Tam Boy: 90.80 m

Kaideler Arası Boy: 85.35 m

Genişlik: 19.00 m

Derinlik: 7.80 m

Su Çekimi (Draft): 4.45 m

Deplasman: 4200 t