Date added : 16.05.2018 12:40

İTÜ ROV TAKIMI BAŞARILARINA BİR YENİSİNİ EKLEMEK ÜZERE

Kasım 2016’da İstanbul Teknik Üniversitesi’nde kurulan İTÜ ROV Takımı, tasarladığı ve ürettiği uzaktan kontrollü su altı araçları (Remotely Opereated Underwater Vehicle) ile ulusal ve uluslararası düzeyde başarılar yakalamakta bu başarılarına bir yenisini daha eklemek üzere ülkemizi temsilen MATE (Marine Advance Technology Education) ROV Competion 2018 için 21-23 Haziran tarihlerinde Amerika’ya gitmektedir.

Kuruluşundan sadece birkaç ay sonra Nisan 2017’de, MATE ROV Competition 2017 Türkiye elemelerinin 1.si olan ve Amerika’da düzenlenen finallerde ülkemizi temsil eden İTÜ ROV Takımı, farklı disiplinleri biraraya getirerek; Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri, Elektrik-Elektronik, Bilgisayar ve Bilişim, Uçak ve Uzay Bilimleri, Mimarlık, Maden, İşletme ve Makine Fakülteleri’nden ekip üyeleri bulundurmaktadır. Başarısını bu sene de devam ettirerek, 28-29 Nisan 2018 tarihlerinde YTÜ’de düzenlenen MATE ROV Competition 2018 Türkiye elemelerinde üst üste iki defa Türkiye 1.si olmuş ve bu sene de ülkemizi Amerika’da temsil edecek ekip olma hakkını kazanmıştır.

Tasarlanan ROV’ler sahip oldukları yüksek çözünürlüklü kameralar ve robot kollar sayesinde, su üzerinde bulunan bir operatörün kontrolü ile birçok görev gerçekleştirebilmektedir. ROV’ler su altında yapılan bilimsel araştırmalarda, su altı habitatının taranmasında, insanların ulaşmasının tehlikeli ya da mümkün olmadığı alanlarda, su altı arama-kurtarma çalışmalarında, açık deniz platformları ve su altı boru hatlarının kurulum, bakım ve onarım işlemleri gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Senede bir düzenlenen MATE ROV Competition’larda katılımcılar, her sene farklı bir konsepte hazırlanan parkurlarda, mühendislik becerileriyle tasarlayıp ürettikleri uzaktan kontrollü su altı araçlarını yarıştırmaktadır. Yarışmanın bu sene belirlediği parkur konsepti; uçak enkazları, depremler ve enerji üzerine tasarlanmıştır. Yarışmacılar bir havuz içerisinde bulunan parkurlarda sırasıyla; bir uçak enkazının tespiti ve enkazın su üzerine çıkarılması, su altına bir sismograf kurulması ve kurulan sismograftan veri alınması ve su altı enerji üretim santrali kurulumu olarak belirlenmiştir. Yarışmacılardan bu görevleri yaparken araçtan alınan görüntüleri yazılımları ile işlemeleri ve elde ettikleri verilerden çeşitli matematiksel hesaplamalar yapmaları beklenmektedir.

İTÜ ROV Takımı 21-23 Haziran 2018 ABD’nin Washington eyaletinde yapılacak olan finallerden, geçen sene elde ettiği deneyimle büyük bir başarı elde ederek dönmeyi hedeflemektedir.