Eklenme Tarihi : 27.01.2017 09:40

DENİZALTI KURTARMA ANA GEMİSİ “ALEMDAR”IN GEÇİCİ TESLİM TÖRENİ BASIN BİLDİRİSİ

İSTANBUL DENİZCİLİK GEMİ İNŞA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

27 OCAK 2017, İSTANBUL

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacına binaen Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile 28 Ekim 2011 tarihinde sözleşmesi imzalanan, 05 Nisan 2012 tarihinde sac kesim töreni yapılan ve 28 Nisan 2014 tarihinde başarılı bir şekilde denize indirilen, 600 metre deniz derinliğinde zor durumunda bulunan denizaltının kurtarılması amacıyla üretilen dünyadaki ilk ve tek platform olan Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi “ALEMDAR”ın, geçici teslim töreni İstanbul Denizcilik Gemi İnşa Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de        28 Ocak 2017 tarihinde gerçekleştirilecektir.

Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi ile denizaltıların satha gelememesi durumunda personeline acil yaşam desteği sağlanması ve 600 metreye kadar derinlikten denizaltı personelini kurtarma faaliyetleri icra edilebilecektir. Bununla birlikte, 600 metreye kadar denizaltı havalandırma sistemi, basınç altında transfer ve sabit basınç odası, gelişmiş ameliyathane ve görüntüleme imkânları, helikopter ile basınç altında hasta transferi, karışım gaz sistemleri dalış sistemleri ve istasyonları, kurtarma çanı, personel transfer kapsülü ve atmosferik dalış elbisesi için kullanım ve alt yapı, ABD ve NATO Kurtarma Sistemlerinin yerleşimi ve sertifikasyonu gibi modern kurtarma sistemleri ile birlikte, sualtı onarım ve enkaz çıkarma gibi çalışmaların da icrası amacıyla kullanılabilecektir.

Denizaltı Kurtarma Ana Gemisinde 1000 metre operasyona imkân verebilecek ve sualtı çalışmalarında kullanılacak Çok Bimli İskandil, Aktif Sonar, Akustik İzleme Yakalama Sistemi, Su Altı Telefon Sistemi, gelişmiş muhabere imkan ve kabiliyetleri, entegre platform izleme sistemleri bulunmaktadır. Ayrıca, Uzaktan Kumandalı Sualtı Aracı, Yandan Taramalı Sonar Sistemi gibi seyyar sistemlerin konuşlandırma ve operasyon imkânları bulunmakta, zor durumda bulunan denizaltıya müdahale sırasında Dinamik Konumlandırma kabiliyeti veya dört noktadan demirleme sistemi ile mevki muhafazası sağlanmaktadır. Tam yedeklemeli elektrik dağıtım ve tevzi sistemi marifetiyle kesintisiz olarak elektrik güç üretme ve kullanma sistemine sahip Denizaltı Kurtarma Ana Gemisinde 60 ton çeki kuvvetiyle yedekleme kabiliyeti bulunan güverte çeki vinçleri bulunmaktadır.

Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi tamamen milli tasarıma sahip olup; inşa, donatım ve sistemlerinin entegrasyonu İstanbul Denizcilik Gemi İnşa Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede, gemi inşa malzeme ve hizmetlerinin yanı sıra gemiye entegre edilen sistemlerin büyük bölümü de yurt içinden temin edilmiş ve proje bedellerinin yaklaşık %65’inin yerli sanayii katılımı ve offset olarak gerçekleştirilmesi suretiyle, Türk sanayiinin imkan ve kabiliyetleri etkin bir şekilde değerlendirilmiştir.

Tasarım, inşa, donatım, test ve tecrübe faaliyetleri İstanbul Denizcilik A.Ş tarafından başarıyla tamamlanan Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi, TCG ALEMDAR (A-582) ismi altında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde görev alacaktır.

Törene katılacak olan basın mensuplarının 28 Ocak 2017 tarihinde saat 11.00’dan itibaren Evliya Çelebi Mahallesi Tersaneler Caddesi No: 28 Tuzla/İSTANBUL adresindeki İstanbul Tersanesi’nde hazır bulunmaları saygıyla duyurulur.