Eklenme Tarihi : 07.02.2018 17:27

Sanmar’ın inovatif tasarımlı traktör römorkörü Yeni Zelanda’ya doğru yola çıktı…

Sanmar, bu yeni römorkörün yanı sıra daha güçlü ikinci bir versiyonunu planlanandan önce teslim etmeyi hedefliyor

 

Sanmar’ın Deliçay römorkör serisinin ilk ürünü olan Kinaki, Sanmar Tersanesi’nden bir gemiye yüklenerek Yeni Zelanda’ya doğru yola çıktı. Robert Allan Limited tarafından yapılan yenilikçi TRAktor-Z 2500 SX (Sanmar eXclusive) tasarımıyla Sanmar tarafından üretilen römorkör, üstün teknik özelliklere sahip. Daha yaygın olarak kullanılan ASD konfigürasyonunun yerine; bu yeni seri, hem liman hem gemi çekme, yanaştırma ve yedekleme görevlerinde maksimum verim elde edilmesini sağlamak için özel olarak tasarlanmış, önden çekişli Z-drive sisteme sahip.

ABS tarafından klaslanan ve Yeni Zelanda Bayrağı kuralları çerçevesinde inşa edilen römorkör, Yeni Zelanda Kuzey Adası’nın batı kıyısında yerleşik olan yeni sahibi Port Taranaki Ltd’ye teslim edilecek.

Deliçay serisi, 60 ve 70 ton çekiş gücünde üretilebiliyor. Üstelik bu yepyeni ve esnek tasarım, sahibine, istemiş olduğu özelliklere göre dizayn edilmesine olanak sağlayan bir dizi opsiyonel seçenek de sunuyor. Kinaki ise sahibinin istekleri doğrultusunda 60 tonluk en düşük güç seçeneğiyle donatıldı. Bu serinin 70 ton çekme gücüne sahip versiyonu ise ilgilenen herhangi bir operatörün son derece hızlı bir teslimattan yararlanabilmesi için tamamlanmaya çok yakın.

25.3 m uzunluğuyla, 12 m genişliğiyle ve 6.1m’lik maksimum beam’iyle bu serinin ilki olan Kinaki, her biri 1,800 devir/dk’da 1902kW güç üreten bir çift 3512CTier II Caterpillar motora sahip. Bunlar, 2,500 mm’lik pervaneleriyle Rolls Royce Z-drive azimut iticilerini hareket ettirerek, yapılan testlerde römorköre 62 tonluk ileri itme gücü ve 11 knot’luk serbest hız sağlıyor. Caterpillar C4.4 çift jenaratör seti ve ana makine tahrikli, 1400m3/saat’lik Fi-Fi sistemine sahip römorkör, talep hâlinde full Fi-Fi1 ile değiştirilebiliyor.