Eklenme Tarihi : 26.03.2018 12:12

Deniz Ticaret Odası - Kocaeli Şube Seçimleri Kahvaltılı Basın Toplantısı

Zordur Denizci Olmak…..

Denizcilik kendine has bir sektördür. Sosyal bilimler ile fen bilimlerimin birlikte harmanlanması gereken bir meslek gurubudur.

 “Deniz esnafı” olursanız malınızı sattıktan sonra da geminin ömrü boyu arkasında durabilme zorunluluğu içindesiniz demektir.

“Deniz işletmecisi” olursanız sabit giderleriniz sabit kalmayıp aksine artarken, düşen navlunlarla boğuşursunuz demektir.

“Deniz sanayicisi” olursanız diğer devletlerin yat – römorkör – kargo gemi yapımcılarına sağladığı sübvansiyon ve vergi imtiyazları karşısında çaresiz kalır, çarkı döndürmeye çalışırsınız.

 “Deniz emekçisi” olursanız Dünya Riskli İşler Sıralamasında madencilikten sonraki en zor iş kolunu seçmiş bir gurbetçi olursunuz.

Eğer “Kaptan” iseniz. Teknolojinin  ve telekomünikasyonun bu denli gelişmesine rağmen işvereninizin  zarara uğramaması ve görevlerinizi  basiretle yerine getirirken deniz ticaret hukukunu, deniz ticaretinin hakim dili İngilizceyi, meteorolojiyi,  vs kisaca mesleğinizi  çok iyi biliyor olmanız gerekir.

Şartlar gerektirdiğinde kimi malı denize atabilir, bazen gemiyi satabilir, bazen deniz ödüncü verebilir, bazen seferi uzatabilir,  değiştirebilir, bazen gemiyi karaya oturtabilir veya tersaneye çekebilir, bazen donatım iştirakini saf dışı edebilir,  bazen tüccara bu malı taşımam diyebilirsiniz. Ancak Kaptan aynı zamanda iyi bir yöneticidir. Çalışanını kollar ama işverenini de korur. Taşıdığınız yükü emniyetle ve en kısa sürede yerine ulaştıracaksınız. Ticari belge ve terimlere hakim olacaksınız. Konserve içinde balık misali bir gemi içinde yaşamak zorunda personelinizi sadece mesleki değil ruhsal açıdan da iyi idare edeceksiniz. Geminize iyi bakacaksınız. Acil durumlarda nasıl müdahale edeceğinizi iyi bileceksiniz. Canı ve malı kollayacaksınız.

“Deniz Liman İşletmecisi” iseniz iyi bir kapasite kullanım oranı yakalamış ve yeni yatırımlar öngörmüş olsanız bile prosedür süreci ve bürokratik işlemler sizi yıldıracak noktaya ulaşacaktır. Liman büyümelerinin komşu işletme ya da kentle olası arazi çatışmaları üzerine hiçbir projeksiyon, düşünsel düzeyde bile olsa yapılmamaktadır. Yıllar önce Garanti Bankası toplantısında sadece bu kentin bir insanı olmak sorumluluğu içinde yaptığımız öneriler sonucu bugün ancak trenyolu bağlantıları konuşulur olmuştur. Bununla ilgili gazete nüshası aşağıdadır.

Nihayetinde tüm denizciler aynı ama çok özel bir kovanın içinde yüzen balıklar gibidir. Gayeleri ve tasaları mutlaka bir noktada kesişmektedir. Bu anlayış içinde çözümlerinde de birlikte olabilmelidirler. Eminim ki gailesi yalnızca Kocaeli ve denizcilik olan biz bağımsız Kocaelili denizciler olarak bunu hep birlikte başaracağız. Odamızı doğru temeller üzerinde sağlıklı bir biçimde yapılandıracağız. Katkılarınız için şimdiden teşekkürler.

 

 

Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şube Oluşumu Üzerine

Bildiğiniz üzere Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi kurulması üzerine ben Kaptan F. Yavuz Ulugün (Melodi Gemi Acenteliği Ltd ortağı ve Genel Müdürü) ve arkadaşlarım, Kocaelilik ruhu ve denizci olmanın onuru içinde “Kocaeli Denizciler Grubu” adı altında bir araya gelerek yönetime aday olduk. Kocaeli’de yeni kurulan odamızın kentimizden izler taşıması ve denizciler tarafından temsil edilmesi en büyük arzumuzdur. Bu anlayış içinde bizlerle birlikte olursanız çok mutlu oluruz.  

Kaptan Yavuz Ulugün’un Özgeçmişi:

1956 İzmit doğumludur. 1967 İzmit Ulugazi İlkokulu, 1976 Galatasaray Lisesi, 1981 YDO Mezunudur.

Yerli ve yabancı gemilerde çalışmıştır. 1990-1996 yılları arasında Derince Limanında kılavuz kaptanlık yapmıştır. KOÜ Karamürsel Denizcilik Meslek Yüksek Okulu’nda öğretmenlik yapmıştır.

Denizcilik üzerine "Guide to Turkish Ports" ile "Kocaeli ve Çevresi Denizcilik Tarihi" adlı kitapları vardır. Bunun dışında yöre tarihi ile ilgili 14 kitabı ve bir çok makalesi vardır.

1992 yılından bu yana Melodi Gemi Acenteliği Limited Şirketi ortağı ve Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır.

İyi derecede İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Üç dönem İMEAK Deniz Ticaret Odası Acenteler Komitesinde ilimizi başarı ile temsil etmiştir. KOSİAD Yön. Krl. Üyeliği ve KYÖD Yön. Krl. Başkanlığı yapmıştır. 

 

Projelerimizden Bazı Başlıklar

- 1 Mart 1958 Üsküdar Vapuru Faciası Anıtı

Yöremizin en acılı faciasını, yitirdiklerimizin unutulmaması ve bir kez daha yaşanmaması temennisi ile bir anıtla genç kuşaklara anlatacağız. Bundan böyle deniz şehitlerimizi anarken odamızın da çelengini denize bırakacağız.

 

 

-Yüksek Öğrenim Lisans ve Yabancı Dil Bursları. Staj Yardımları.

Kocaeli’de Eğitim veren Denizcilik Meslek Liseleri ve Fakültelerinde okuyan öğrenciler ile Kocaeli dışındaki Denizcilik Fakültelerinde okuyan desteğe muhtaç Kocaelili öğrencilere başarıları ve ihtiyaçları devam ettiği sürece üniversite eğitimi boyunca eğitim ve ingilizce dil bursları vereceğiz. Zorunlu stajları için gönüllü yardımcıları olacağız.

-Yüksek Lisans Bursları

Kocaeli’de Eğitim veren Denizcilik Meslek Liseleri ve Fakültelerinde okuyan öğrenciler ile Kocaeli dışındaki Denizcilik Fakültelerinde okuyan çok başarılı Kocaelili denizcilik öğrencilerinden yurt içi veya yurt dışında yüksek lisans yapmak isteyenlerin önlerini açacağız.

-Deniz Hukuku Yüksek Lisans Bursları

Bugün İhtisas Mahkemeleri açılmış olmasına rağmen en büyük sorun Deniz Hukuku üzerine uzmanlaşmış savcı ve hakimlerin nerdeyse yok denecek sayıda az olmalarıdır. Bu yönde yüksek lisan bursları vererek savcı ve hakimleri bu yönde özendireceğiz.

-Meslek içi Eğitim Kursları

Bölgemiz denizcilik sektörü çalışanlarının kendilerini yenilemeleri ve bölgemiz denizciliğini daha ileri taşımak için sektörel meslek içi eğitimleri düzenleyeceğiz. (Örneğin tersane ve su altı çalışanlarına yönelik özel kaynak teknikleri, brokering & chartering kursları, vb.) Bu çalışmalarımız içinde liman çalışanlarına yönelik olanlar ayrı bir önem arz edecektir.

-Deniz Temalı Fotoğraf Yarışması

Denizi özellikle genç nesillere sevdirmenin en kısa yolu fotoğraf. Bu nedenle gençlere yönelik, deniz ve bölgemiz temalı fotoğraf yarışması açacağız.

 

-Deniz Şenliği & Su Sporları

Geçmiş yıllarda 1 Temmuz Kabotaj Bayramlarında halkın da katılımı ile yapılan Geleneksel Deniz Şenliği’ni bölgemiz diğer denizcilik kurumları işbirliği içinde canlandıracağız. Denizi sevdirmek için Yelken, Dalış, Yüzme ve diğer su sporlarını destekleyeceğiz.

-İzmit Körfezi Limanları Koordinasyonu ve Gelecek Projeksiyonu Çalışması


 

-Liman ve Lojistik Çalıştayı

Günümüzde birbirinden ayrılamaz ölçüde içiçe giren iki sektörün gelecekte bölgemizde geliştirebilecekleri işbirliklerini irdeleyen çalıştaylar düzenleyeceğiz.

-Yat ve Bot Tersaneleri Workshopları

Özellikle Serbest Bölge’de konuşlanmış bu tersanelerimiz bölgemize önemli artı değer katar duruma geldiler. Ancak daha da ileri gidebilmelerine destek olmak üzere bu konuda çalışan brokerlarla bir araya gelebilmelerine ve bölgemiz tersanelerini ziyaret etmelerine aracılık edecek atölye çalışmaları düzenleyeceğiz.

-Yöremiz Ticaret ve Sanayi Odaları ile Denizcilik STK’ları ile İşbirliği

Bölgemizin ve özellikle İzmit Körfezi’mizi ilgilendiren her türlü çalışmada diğer odalar ve STK’lar ile doğrudan işbirliği içinde olacağız ve ortak proje üretme kültürünü geliştireceğiz.

-“Kocaeli Denizcilik” Dergimiz ve “İçimizden Biri”

Bölgemiz denizcilik haberlerini içeren ayrıca her sayıda bir ya da birkaç üyemizi tanıtan dergimizi en kısa zamanda yayın hayatına sokmayı arzu ediyoruz.

-İşlevsel Web Sayfamız

Gerek üyelerimiz gerekse deniz meraklılarına yönelik web sayfamız yalnızca odamızı tanıtmakla kalmayıp üyelerimiz dışındaki denizseverlere de hitap eder olacaktır.

-Yeni Oda Binamız

Otopark sorunu olmayan, kolayca ulaşılabilecek yeni ofisimiz en kısa zamanda Vilayet merkezi İzmit’te üyelerimize hizmet verir olacaktır.

 

KAPT. F. YAVUZ ULUGÜN’ÜN İMEAK DENİZ TİCARET ODASI KOCAELİ ŞUBESİ MECLİS SEÇİMLERİ ADAY LİSTESİNDEN KİMİ İSİMLER

 

 1- MELODİ GEMİ ACENTELİĞİ VE TURİZM İŞLETMECİLİĞİ TİC.VE SAN.LTD.ŞTİ. (KAPT. F. YAVUZ ULUGÜN – YÖN. KRL. BŞK. ADAYI)

2- A.RIZA KINAY VAPUR ACENTELİĞİ VE TİC.A.Ş.İZMİT ŞUBESİ (ERDAL UZMAN – MECLİS BŞK ADAYI)

3- EKSPOSIP GEMİ ACENTELİĞİ TİCARET LTD.ŞTİ.

4- EKSAY DENİZCİLİK VE TİCARET A.Ş.İZMİT ŞUBESİ

5- YACHTLEY GEMİ YAPIM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

6- CBM TAHMİL TAHLİYE LİMAN HİZMETLERİ NAKLİYE İNŞAAT TURZ.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.

7- ATEK GÖZETİM EKSPERTİZ DANIŞMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ.

8- PELİKAN DENİZCİLİK LOJİSTİK DIŞ TİCARET TURİZM LTD. ŞTİ.

9- MBT GEMİ HİZMETLERİ TİCARET LTD.ŞTİ.

10- REBA DENİZCİLİK HİZMETLERİ A.Ş. DERİNCE KOCAELİ ŞUBESİ

11- ATLASTRANS DENİZCİLİK GEMİ ACENTELİĞİ GEMİ İŞLET. NAV.VE TAŞ.TİC.LTD.ŞTİ.

12- İLYA GEMİ ACENTELİĞİ TİC.LTD.ŞTİ.

13- SELEN DENİZCİLİK VE TİCARET LTD.ŞTİ.

14 - AHTAPOT DENİZCİLİK TAHMİL TAHLİYE NAKLİYE SAN. TİC. LTD.ŞTİ.

15- LEYBİ KUMANYACILIK

16- GEMAR DENİZCİLİK SANAYİ VE TİCARET LTD.ŞTİ.YARIMCA ŞUBESİ

17- KAPTANLAR GEMİ ACENTELİĞİ GIDA VE NAKLİYAT SANAYİ TİC.LTD.ŞTİ.

18- ODG ULUSLARARASI DANIŞMANLIK GÖZETİM

19- ABK DENİZCİLİK VE LİMAN HİZMETLERİ TİCARET LTD.ŞTİ.

20- PUSULA DENİZCİLİK

21- ÖZNE DENİZCİLİK VE TİCARET LTD.ŞTİ.

22- FLASH DENİZCİLİK NAKLİYAT TİCARET LTD.ŞTİ.KÖRFEZ ŞB.

23- UTKA GEMİ İNŞAA DANIŞMANLIK TAAH.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

24- KAFKAS DENİZCİLİK VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ.KÖRFEZ KOCAELİ ŞB.

25 -ESKORT GEMİ ACENTALIĞI KUMANYACILIK VE TAHMİL TAHLİYE SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

26-KOCAELİ DENİZCİLİK TİC. SAN.

27-MORTRANS DENİZCİLİK VE TİC. A.Ş.

28-DURMAZ GEMİ ACENTELİĞİ

29-GÖKBİL NAKLİYAT DEPOLAMA

30-GÜRDESAN GEMİ İNŞAA SAN VE TİC A.Ş.