Eklenme Tarihi : 09.04.2018 11:59

İMEAK DTO DA TAMER KIRAN DÖNEMİ

8 Nisan'da gerçekleştirilen İMEAK DTO seçimlerinde gülen taraf Tamer Kıran liderliğindeki “Hepimizin Odası Hareketi” oldu. Eski başkan Metin Kalkavan ile zorlu bir seçim yarışına giren Kıran, 483 oy farkla ipi göğüsledi.

Geçen yıl yapılması gereken, fakat 2018 yılına ertelenen İMEAK DTO Yönetim Kurulu seçimleri 8 Nisan'da Lütfi Kırdar Kongre merkezinde gerçekleştirildi. Yoğun ilgi gören seçimlerde, 8 bin 500 İMEAK DTO üyesinin 4 bin 137’si oy kullandı. Seçim yarışı, eski başkan Metin Kalkavan ile “Hepimizin Odası Hareketi” lideri Tamer Kıran arasında geçti. Sabah saat 09.00’da başlayan oy verme işlemi akşam saat 17.00’de son buldu.

Metin Kalkavan'ın beyaz, Tamer Kıran’ın ise mavi listeyle yarıştığı seçimde oy verme işleminin noktalanmasının ardından sayıma geçildi. 4 bin 137 kişinin oy kullandığı seçimde, oda üyeleri toplam 53 sandıkta 48 meslek komitesi temsilcisini seçti. Yapılan sayımın ardından eski başkan Metin Kalkavan 1827 oyda kalırken, “Hepimizin Odası Hareketi” lideri Tamer Kıran 2310 oyla kazanan taraf oldu.

İMEAK DTO bünyesinde yer alan toplam 48 meslek komitenin 31’inde Tamer Kıran'ın ekibinden adaylar ipi göğüslerken, 17 komitede ise Metin Kalkavan'ın adayları en çok oyu alan isimler oldu.

Adaylardan Tamer Kıran 20’nci sandıkta oy kullandı. Bu sandıkta Kıran'ın 26 oyuna karşılık Kalkavan 27 oy aldı. Metin Kalkavan'ın oy kullandığı 29’uncu sandıkta ise Kalkavan lehine 32’ye 19’luk bir tablo oluştu.

Resmi olmayan sonuçların belli olmasının ardından, Tamer Kıran ve ekibi galibiyeti tezahüratlarla kutladı. Daha sonra Tamer Kıran ve Metin Kalkavan birlikte kameraların karşına geçti. Metin Kalkavan, Tamer Kıran’ı tebrik ederken, “Kıran devraldığı görevi layıkıyla yerine getirecektir,” dedi.

Tamer Kıran ise çok uzun bir süre birlikte çalıştığı Metin Kalkavan'dan çok şey öğrendiğini vurgulayarak, seçim sürecinde destek olanlara ve ailesine teşekkür etti. Kıran, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Mutluyum. Sekiz aylık bir seçim maratonunu bitirdiğimiz için üzerimde bir rahatlık var. Bir yönetimin başına geçtiğim için omuzlarımda yük var. Umarım benden bekleneni yapabilirim. İyi bir yönetim kurulu oluşturacağız. Bu akşamdan itibaren mavi ve beyaz renkleri kaldırıyoruz. Bundan sonra tek renk var, denizcilik rengi diyelim ona. İnanıyorum ki Metin Bey benim en büyük yardımcım olacaktır.”

Sonuçları merakla beklenen İMEAK DTO seçimleri erken saatlerden itibaren büyük heyecana sahne oldu. Sabah saatlerinden itibaren başlayan heyecan, oyların sayıldığı ve sonuçların belli olduğu ana kadar hiç eksilmedi. Seçimlerde, her iki aday da oda üyelerini kongre salonunun kapısında karşıladı. Tarafların oda üyelerini seçimin gerçekleştirildiği Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'ne otobüs ve minibüslerle getirmesi dikkat çekti.

Özellikle sabah saatlerinde yoğun olarak yaşanan oy kullanma heyecanı, ilerleyen saatlerde yerini heyecanlı bir bekleyişe bıraktı. Kıran taraftarlarının mavi, Kalkavan taraftarlarının ise beyaz atkılarla yer aldığı kongre salonunda her iki tarafın da dostane tavırları ön plana çıktı.

Merkezi seçimden önce gerçekleştirilen İMEAK DTO şube seçimlerinde de her iki adayın desteklediği taraflar arasında kıran kırana bir mücadele yaşanmış, 8 şubeden dördünde mavi, üçünde beyaz, birinde ise tarafsız kırmızı liste kazanan taraf olmuştu. Bu sonuçlara göre Marmaris, İskenderun, Bodrum ve Antalya'da mavi, İzmir, Fethiye ve Karadeniz Ereğlisi'nde beyaz,  Kocaeli'nde ise kırmızı liste ipi göğüslemişti.