Eklenme Tarihi : 10.08.2016 15:31

Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Anabilim Dalı Deniz Turizmi Uzaktan Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programı sizleri bekliyor.

Programa 2016-2017 yılında kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler için derlenen bilgiler aşağıdaki gibidir.

KAYIT TAKVİMİ

Ön Kayıt Başvurularının İnternet üzerinden yapılması

02-12 Ağustos 2016

Ön Kayıt Belgelerin Enstitüye Teslimi 

15-18 Ağustos 2016

Tezsiz Yüksek Lisans  Kesin Kayıt Hakkı Kazananların İlanı 

31 Ağustos 2016

Kesin Kayıtlar 

7-8 Eylül 2016

Derslerin Başlangıcı

26 Eylül 2016

 

Önemli Not :  Enstitümüz  tezsiz uzaktan eğitim  yüksek lisans başvurularında  adaylar tek bir programa başvurabilirler

ÖN BAŞVURU SÜRECİ:

Başvurular internetten www.deu.edu.tr adresinden 02-12 Ağustos 2016  tarihleri arasında yapılacaktır. Bu adrese girdikten sonra sayfanın sağ üst köşesine doğru göreceğiniz  DEBİS girişi bölümüne Kullanıcı adı: enstitu ve Şifre : enstitu olarak giriniz.

Programımıza başvuran adayların profesyonel kişiler oldukları gerçeğinden hareketle, daha önce sosyal bilimler enstitüsü sayfasından duyurulanÖn başvuruyu yapan adaylar 15-18 Ağustos tarihleri arasında evrak teslimi için enstitüye bizzat gelmek zorundadır. Posta ile yapılan başvurular kabul edilmez.” kuralı programımız için esnetilmiştir. Şöyle ki; İZMİR DIŞINDA İKAMET EDEN ve programımıza başvuran adaylar web üzerinden ön kayıt yaptırdıktan sonra;

·         2 adet referans mektubu

·         Neden yüksek lisans yapmak istediğini belirten adayın kendisinin yazdığı Motivasyon Mektubu

·         Not döküm belgesi (Transkript)’ni yazıldığı düzen ile dosyalayıp hazırlayarak Yrd. Doç. Dr. Serim PAKER adına;

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Tınaztepe Yerleşkesi 35160 Kaynaklar Buca İZMİR adresine gönderebilirler.

ÖN BAŞVURU  FORMUNU DOLDURURKEN ADAYLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUHUSLAR

1)      Sisteme Not Ortalaması girilirken Not Döküm Belgesinde (Transkript)  bulunan ortalama girilmeli, diplomada yazılı not ortalaması kullanılmamalıdır.

2)      Not Döküm Belgesinde (Transkript) kümülatif not ortalaması girilirken hem 4’lük, hem de 100’lük not ortalaması varsa 4’lük sistemdeki not ortalaması kullanılır. 100’lük sistemdeki not ortalaması kullanılmaz.

3)      Not Döküm Belgesinde sadece 100’lük not ortalaması varsa bu durumda 100’lük not ortalaması sisteme girişte kullanılır. (4’lük ve 100’lük not sistemi dışında yer alan not sistemleri için  enstitü öğrenci işlerine müracaat edilmesi gerekir)

4)      Lisans mezuniyetini tamamlayarak gelen adaylar son 2 yılın not ortalamasını sisteme girmelidir.

5)      Birden fazla ön başvuru yapan adayların sistemdeki en son başvurusu ve aday numarası dikkate alınacaktır.

6)      Valilik (İzmir Valiliği) kontenjanından yararlanmak isteyenler  bağlı bulunduğu Kamu Kuruluşunda çalıştığına dair  resmi bir yazı ve başvurduğu programı belirten bir dilekçeyi  15-18 Ağustos 2016 tarihleri arasında ön kayıtta  istenilen belgelerle  birlikte  Enstitü Öğrenci İşlerine teslim etmek zorundadır.

KESİN KAYIT SÜRECİ:

Programımıza kayıt hakkı kazanan adaylar 31 Ağustos 2016 tarihinde ilan edilecektir. Kayıt hakkı kazanan adayların izleyecekleri yol aşağıdaki gibidir.

Kayıt hakkı kazanan adaylardan İZMİR DIŞINDA İKAMET EDENLER aşağıda istenen belgeleri yazıldığı düzen ile dosyalayıp hazırlayarak Yrd. Doç. Dr. Serim PAKER adına;

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Tınaztepe Yerleşkesi 35160 Kaynaklar Buca İZMİR adresine gönderebilirler.

 

KESİN KAYIT İÇİN  GEREKLİ BELGELER

 

1)      Mezuniyet Belgesi. (mezun olduğu okulun resmi onayı veya noter onaylı .)

2)      Not Döküm Belgesi, (mezun olduğu okulun resmi onayı veya noter onaylı).

3)      6 adet vesikalık fotoğraf

4)      TC Kimlik Numarası’nı gösteren resmi onaylı nüfus cüzdan sureti.

5)      Erkek öğrenciler için askerlik durum belgesi.

6)      Detaylı fotoğraflı özgeçmiş

7)      Referans mektubu 2 adet(akademik personel veya üst yönetici)

8)      Varsa Çalışmaları, Sertifika kurs belgelerinin fotokopisi

9)      Neden yüksek lisans yapmak istediğini anlatan motivasyon mektubu  

10)  Uzaklaştırma ya da daha ağır bir disiplin cezası alınmadığına ilişkin bir belge. (Mezun olduğunuz okuldan alınacaktır.

 

EĞİTİMİNİ YURT DIŞINDA BİR YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMUNDA TAMAMLAYAN YABANCI UYRUKLU VE T.C. VATANDAŞI OLAN ADAYLAR;

Eğitimini; yurt dışındaki bir Yükseköğretim Kurumunda tamamlayan Kendi imkanlarıyla okuyacak Yabancı Uyruklu öğrenciler ile T.C. Vatandaşı olan adaylar başvuru belgeleriyle birlikte,  -kontenjan varsa- başvuru yapmak istedikleri programı belirten bir dilekçe ile Enstitü Öğrenci İşlerine 15-18 Ağustos 2016 tarihleri arasında başvurmalıdır. (Bu adaylar internet üzerinden ön başvuru yapmayacaklardır.)  Bu durumda Anabilim Dalı Başkanlığı’nın uygun görüşü doğrultusunda ve Enstitü Yönetim Kurulu Kararı ile adayın belirtilen tarihlerde şartlı kaydı yapılır.  Aday,  YÖK’ten alınan denklik belgesini bir yıl içerisinde Enstitü Öğrenci İşlerine   teslim etmek zorundadır.  Diploma Denklik Belgesini getirmeyen öğrencinin kaydı silinir.

EĞİTİMİNİ TÜRKİYEDEKİ BİR YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMUNDA TAMAMLAYAN YABANCI UYRUKLU ADAYLAR;

Eğitimini Türkiye deki Üniversitelerin her hangi birinde tamamlayan Yabancı Uyruklu adaylar Türk öğrencilerle aynı kontenjana, aynı şartlara sahiptir. Ön başvuru yaptıktan sonra  başvuru belgeleriyle  birlikte  başvuru yapmak istedikleri  programı belirten bir dilekçe ile Enstitü Öğrenci işlerine 15-18 Ağustos 2016 tarihleri arasında enstitü öğrenci işlerine  başvurmalıdır. (Bu adaylar internet üzerinden ön başvuru yapmak zorundadırlar).

1)      YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLER İÇİN KESİN KAYITTA İSTENİLEN BELGELER

2)      Yabancı Dil Belgesi ;  Eğitim dili Türkçe olan programlara başvuranlar  Türkçe Dil Belgesi getirmek zorundadır.  Eğitim  Dili İngilizce olan programlara başvuranlar İngilizce Dil belgesi getirmek zorundadır.

3)       Diploma (Yeminli Tercüman ya da ilgili ülkenin Türkiye’deki Temsilciliği tarafından Türkçe çevirisi yapılarak onaylanmış ve noterden tasdik ettirilmiş olmalıdır

4)      Not Dökümü ( Türkçe Yeminli Tercüman ya da ilgili ülkenin Türkiye’deki Temsilciliği tarafından Türkçe çevirisi yapılarak onaylanmış ve noterden tasdik ettirilmiş olmalıdır.)

4)Fotoğraflı detaylı özgeçmiş

5) Geçerlilik süresi devam eden pasaport (Yeminli Tercüman ya da ilgili ülkenin Türkiye’deki Temsilciliği tarafından Türkçe çevirisi yapılarak onaylanmış ve noterden tasdik ettirilmiş olmalıdır.)

6) 6 adet fotoğraf

7) Referans mektubu 2 adet (akademik personel veya üst yöneticiden)

8) Varsa Çalışmaları, Sertifika kurs belgelerinin fotokopisi

9) Neden yüksek lisans yapmak istediğini anlatan motivasyon mektubu  

PROGRAM ÜCRETİ

2016-2017 öğretim yılı için DÖNEMLİK  Öğrenim ücreti aşağıdaki gibidir. Öğrenim ücreti yatırılmadan kesin kayıt işlemleri yapılamaz. 

Deniz Turizmi Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans Programı Ücreti (İlk Kayıtta ödenecek) : 2970 TL

 

Not:

(1) Öğrenim ücretleri kesin kayıt tarihlerinde yatırılacaktır.

(2) Öğrenim ücreti dönemlik olup, mezun olana kadar toplamda 3 defa yatırılacaktır.