Eklenme Tarihi : 19.08.2016 14:44

Pakistan Denizde İkmal Tankeri Projesi

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ve SSM Müsteşarı İsmail Demir’in katılımı ile suya indi.


 

Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı tarafından Pakistan Deniz Kuvvetleri ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak Karaçi Tersanesi'nde inşa edilmek üzere 1 adet Denizde İkmal Tankeri (Fleet Tanker) Tedarik Projesi kapsamında; Dizayn Paketi, Malzeme, Ekipman, ELD, Yedek Parça, Test ve Tecrübelerin yapılması, Tersane ve Kullanıcı Eğitimleri ve Danışmanlık Hizmetlerinin verilmesini içeren Sözleşme, Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı ile STM arasında 22 Ocak 2013 tarihinde Rawalpindi/Pakistan’da imzalanmıştır.

Askeri gemi inşaası konusunda dost ve kardeş ülke Pakistan ile Türkiye arasında bir ilk olan bu proje, savunma ve gemi inşa sanayi alanında önemli, örnek ve özgün bir işbirliği projesidir. MİLGEM Projesi ile askeri gemi inşaası alanında büyük atılım yapan gemi inşa sanayimiz açısından; tasarım ve mühendislik hizmeti ihracı yanısıra gemi inşa sanayi için büyük önem arz eden, gemi inşa yan sanayi ürünlerinin ihracına imkan verecek bir proje özelliğindedir.

Proje kapsamında Pakistan Deniz Kuvvetleri için dizayn edilen 15600 tonluk Tanker yaklaşık 155 m. boyunda, Denizde İkmal Sistemi (RAS/FAS) ve helikopter iniş/kalkış imkanına sahip olacak ve 20 knot sürat yapabilecektir. Denizde İkmal Tankerinin, Dizayn faaliyetleri Türkiye'de yürütülecek, geminin inşaası ve donatımı şirketimiz tarafından tedarik edilerek Pakistan'a sevk edilecek gemi inşa malzeme/cihaz/sistemleri ile Karaçi Tersanesi (KS&EW) tarafından gerçekleştirilecektir.

Yaklaşık dört sene içerisinde tamamlanan proje 19 Ağustos 2016 tarihinde suya indi.