Eklenme Tarihi : 26.07.2017 10:08

Kurtarma gemisi TCG IŞIN DZKK'ya teslim edildi

Milli tasarım, kurtarma ve yedekleme gemisi A-583 borda numaralı TCG IŞIN; İstanbul Tersanesi'nde inşa edilerek, Deniz Kuvvetleri'ne teslim edildi.

İstanbul Denizcilik Gemi İnşa Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından inşa süreci tamamlanan A-583 borda numaralı TCG IŞIN , 22 Temmuz Cumartesi günü Tuzla'da Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Hasan Şükrü Korlu ve çok sayıda davetlinin katıldığı bir törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

Yaklaşık 68 metre boyunda ve 14 metre genişliğinde olan, 94 personelin görev alacağı "A-583 borda numaralı TCG IŞIN", ihtiyaç duyulması halinde yara alan, karaya oturan ya da arıza yapan gemilerin kurtarılması, su altı onarım ve enkaz çıkarma gibi çalışmalar yapacak. Gemi, denizaltılarda kaza ya da arıza meydana gelmesi halinde de 600 metre derinliğe kadar denizaltı personeline yaşam desteği sağlayacak.

Gemi yangınlarının söndürme çalışmalarına da destek verecek

31 Mart'ta yapılan açıklamayla, TCG IŞIN (A-589) kurtarma gemisinin, 38 yıllık hizmetini müteakip hizmet dışına ayrıldığını duyurulmuştu. Milli Savunma Bakanlığı geminin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildiğini sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu. İşte Bakanlık tarafından yapılan o açıklama:

"Milli tasarım, kurtarma ve yedekleme gemimiz A-583 TCG IŞIN; İstanbul Tersanesi'nde inşa edilerek, Deniz Kuvvetlerine teslim edildi."