Eklenme Tarihi : 16.11.2016 10:25

Dünyanın Dostluk Enerjisi Türkiye'den Yola Çıktı

Karadeniz Holding’e ait, bin 200 megavat kapasiteli 4 yeni PowerShip, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı törenle uğurlandı. Gemiler, Skala Ajans tarafından Sedef Tersanesi'nde organize edilen törenin ardından Myanmar, Gana ve Endonezya’ya gitmek üzere yola çıktı.

 

Aralarında dünyanın en büyük enerji gemilerinin de yer aldığı dört yeni enerji gemisi, "Dünyanın Dostluk Enerjisi Türkiye'den Yola Çıkıyor" temalı törenle uğurlandı. Tuzla Sedef Tersanesi'nde gerçekleştirilen törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da katıldı.

 

Karadeniz Holding'in için üretilen ve 480 MW elektrik üretim kapasitesiyle dünyanın en büyüğü olan "Karadeniz Powership Osman Khan" gemisi Gana'ya, "Karadeniz Powership Onur Sultan" Myanmar'a, 120 MW kapasiteli "Karadeniz Powership Gökhan Bey" ve "Karadeniz Powership Yasin Bey" ise Endonezya'ya uğurlandı.

 

Toplu kurdele kesiminin yapıldığı sırada "Gemilerimizi uzun yola uğurluyoruz. Sadece ülkelere değil, o ülkelerin insanlarına da birlik, beraberlik, özgürlük noktasında inşallah enerji kaynağı olsun." diyen Erdoğan’a bir de plaket takdim edildi. Törende ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve beraberindekiler, Karadeniz Powership Onur Sultan gemisini  gezdi.

 

Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Powership projeleriyle dünyada enerji gemilerinin inşası ve işletilmesi alanında Türkiye'yi önemli bir yere taşıyan Karadeniz Holding'i tebrik etti. Erdoğan, şirketin halen Lübnan, Gana, Endonezya, Zambiya’da 9 gemi ve bin 500 megavatı aşan kapasite ile faaliyet gösterdiğini, yeni gemileriyle 6 bin megavatlık kapasite artışı sağlayacağını anlattı. 

 

“Türkiye büyük bir ekonomik güç”

Türkiye'nin en büyük probleminin "kendini doğru bir şekilde anlatamamak" olduğunu söyleyen Erdoğan, bu durumu Türkiye’nin yaşadığı benzersiz sorunlara bağladı. Türkiye’nin bütün sorunlara karşın büyük bir ekonomik güç olduğunun altını çizen Erdoğan, ülkenin bir taraftan sorunlarla boğuşan bir görüntü çizmesine karşın, diğer taraftan dünya çapında projelerin açılışını yapan, yenilerinin hazırlıklarını yürüten, en yıkıcı krizler karşısında dahi güçlü direnciyle hedeflerinden uzaklaşmayan, büyüyen, gelişen, güçlenen bir ülke olduğunun altını çizdi.

 

Erdoğan, "Terör örgütlerinin eylemleri, sadece eylem yapılan yerde, anda etkisini hissettirir. Onun dışında üzüntümüzü, öfkemizi artırır ama işlerimizi asla etkilemez. Gece darbe girişimi de olsa ertesi sabah ülkede her şey tıkır tıkır işlemeye devam eder." dedi. 

 

Dünyada örneğine az rastlanabilecek dev projelerin, kamu özel sektör iş birliğiyle art arda hayata geçirildiğini belirten Erdoğan, “Mesele güven meselesidir. Mesele istikrar meselesidir. Bu istikrar olmasa, bu güven olmasa sizlere dünyanın değişik ülkelerinden bu krediler gelmez." dedi.

 

Erdoğan, Karadeniz Holding’in inşa ettiği gemilerin enerji konusunda gerçekten öncü ve önemli projeler olduğunun bir kez daha altını çizerek, Türkiye’de yalnızca devam eden ve planlanan projeler saymaya kalkılsa günlerin yetmeyeceğini belirtti.

 

“Yatırımlarınızı hızlandırın”

Erdoğan konuşmasını "Türkiye, kendisine inanan, güvenen, yatırım yapan hiç kimseyi mahcup etmedi, mahcup etmez. Uluslararası yatırımcıların önemli bölümü, bu gerçeği gördükleri için ülkemize yaptıkları yatırımları artırarak sürdürüyor. Kendi iş adamlarımıza da aynı çağrıyı yapıyor ve diyorum ki yatırımlarınızı ertelemeyin, tereddüde düşmeyin, geç kalırsanız pişman olursunuz. Uluslararası yatırımcıların güvendiği Türkiye'ye kendi iş adamlarımızın dört elle sarılması gerek. Gelin yatırımlarınızı hızlandırın. Ben ülkeme ve milletime nasıl güveniyorsam iş adamlarımıza da aynı şekilde güveniyorum.” sözleriyle sürdürdü. 

 

Erdoğan, inşası bitirilerek uğurlaması yapılan enerji gemilerinin Karadeniz Holding'e, Türkiye'ye ve hizmet vereceği ülkelere hayırlı olmasını dileyerek, gemilerin inşasında görev alan mühendisleri, teknisyenleri, işçileri, çözüm ortağı firmaları kutladı.

 

 

“Krizden çıkabilecek yöntemleri geliştirdik”

Başbakan Yıldırım ise enerji gemilerinin aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu belirterek, “Burada yapılan gemiler ısıtıyor, aydınlatıyor. Liderliğinizde son 14 yılda Türkiye’yi üçe katladık. Aynı zamanda küresel dış yardımlarda da Türkiye en gelişmiş ülkeler arasına girdi. Türkiye az gelişmiş ülkelere öyle veya böyle destek oluyor. Denizcilik sektörü dünya için vazgeçilmez bir sektördür. Denizcilik sektörünün dünyada 2009’da başlayıp, hala devam eden küresel krizden en fazla etkilenen sektör olduğunu bilmemiz gerekiyor. Çünkü dünyadaki taşımacılığın yüzde 90’ı deniz yoluyla yapılıyor. Dünya ticaretinde daralma der demez en önce denizcilik sektörü etkileniyor. Türk gemi inşa sektörü krizden çıkabilecek yöntemleri geliştirmeyi başardı. Yeni gemi inşasında azalma varsa da tamir, bakım, onarım ve bu tip işlerde sektörün canlı tutulması için gereken çalışmalar yapılıyor” diye konuştu.

 

Denizcilik sektörüne yıllık 5 milyar lira tutarında teşvik verildiğini vurgulayan Yıldırım, “2003 yılında denizde yolcu taşımacılığı yılda 90 milyon iken, bu sayı 165 milyona çıktı. 4 milyon ton yakıt desteği verdik. Boğazlardan geçen gemi sayısı maalesef bu yıllarda azaldı. 56 bin gemi geçerken, 44 bin civarında kaldı. Bu da küresel krizin en açık etkisi. Bugün Türkiye 185 bin gemi adamı yetiştirmiş durumda. Yetiştirilen gemi adamı bakımından dünyanın önde gelen ülkelerinin önüne geçtik. Çünkü bu 14 yılda gemi adamı yetiştirme konusunda 110 eğitim kurumu kurduk.” ifadelerini kullandı.

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da Türk denizcilik sektörünün dünya ile baş edebildiğini söyleyerek Türkiye'nin uluslararası krizleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ekibi sayesinde hasarsız şekilde atlatabildiğini ancak Türk denizcilik sektörünün uluslararası çalıştığı için dünya krizlerinden etkilendiğini anlattı.

 

 

“Türkiye’nin şanlı bayrağını taşıyoruz”

Karadeniz Holding CEO’su Orhan Karadeniz ise tüm dünyada yürüttükleri faaliyetlerle ilgili bilgi verdi. 3 kıtada, 11 ülkede, 26 farklı noktada 10 bin kişiye ulaşan bir aile olduklarını belirten Karadeniz, milyonlarca haneye elektrik götürerek Türkiye'nin şanlı bayrağını onurla taşıdıklarını söyledi.

Karadeniz, "Gemilerimiz yüzde 100 Türk mühendisliği ile Türk tersanelerinde üretildi." diyerek 

enerji gemilerini yaratıcılığından tasarımına, mühendisliğinden inşasına, finansmanından sermayesine, ismine ve markasına kadar Türkiye'de ürettiklerinin altını çizdi.

 

Karadeniz, “Dünyanın dostluk enerjisi Türkiye'den” sloganıyla 2008 yılında girdikleri yolda 13 enerji gemisi ile 2,700 MW'ı aşan kurulu güce ulaştıklarını belirterek dünyanın ilk ve tek enerji gemisi filosunu yarattıklarını söyledi. Karadeniz, “Bugün Lübnan'ın yüzde 30, Gana'nın yüzde 25, denize kıyısı olmayan Zambiya'nın komşu Mozambik üstünden yüzde 20, Endonezya gibi 17 bini aşkın adadan oluşan dev bir adalar ülkesinde altyapı yatırımlarının ulaşması imkansız olan şimdilik beş adanın yüzde 70'e yakın elektriğini sağlıyor olacağız.” diyerek 2017 yılında 14 yeni geminin filolarına katılacağının altını çizdi.

 

 

 

Sedef Tersanesi İcra Kurulu Başkanı Metin Kalkavan da dünyanın en büyük enerji gemisini 13 ay gibi bir sürede inşa ettiklerini belirterek yerli katkı oranının yüzde 80'lerde olduğunu vurguladı.