Eklenme Tarihi : 10.11.2017 13:41

Kartal istimbot batmaktan kurtarıldı müze gemi olarak hizmet verecek

Mustafa Kemal Atatürk'ün, İstanbul'un işgal edildiği 13 Kasım 1918 tarihinde güvertesinde "Geldikleri Gibi Giderler" diyerek Kurtuluş Savaşı'nın ilk işaretini verdiği Kartal isimli istimbot bulundu.

 

 

(E) Amiral Cem Gürdeniz ve araştırmacı Prof. Dr. Bingür Sönmez, 13 Kasım Pazartesi günü saat 11:00'da 106 yaşındaki Kartal İstimbotu'nun önünde, yapılışından günümüze kadar başından geçen serüveni, nasıl bulunup kurtarıldığını ve gemiyle ilgili tasarladıkları önemli projelerini basın ve kamuoyu ile paylaşacaklardır. Sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

 

KARTAL İSTİMBOTUNU KURTARMA VE YAŞATMA PLATFORMU

Yer: Çiçek Tersanesi, Tersaneler Caddesi No:20 Tuzla Tarih: 13 Kasım 2017 Pazartesi, 11:00

İletişim: 0532 3756914 (Gökhan Karakaş)

Kartal istimbot batmaktan kurtarıldı müze gemi olarak hizmet verecek.

 

Adana’dan hareket Mirliva (Tümgeneral) Mustafa Kemal, 13 Kasım 1918 Çarşamba öğle saatlerinde Haydarpaşa Garına vardığında 7 yılda cepheden cepheye yaşadıkları tecrübelerle harmanlar ve yolculuk sonunda karşılaştığı işgal İstanbul’undaki öfkesini içine atar. Haydarpaşa’da trenden indiğinde yorgundur, garda bir manga asker tarafından törenle karşılanır. Yakın dostu Dr. Râsim Ferid (Talay) Bey onu karşılayanlar arasındadır. Tam da o anda İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunan gemilerinden oluşan, 55 parçalık işgal donanması Haydarpaşa önünden geçerek demir yerlerine gitmektedir. Haydarpaşa Gar’ın iskelesinde kendisini bekleyen Fransız işgal kuvvetlerine ait Enterprise (sonradan Kartal) istimbotu ile Galata Rıhtımı’na doğru giden Mustafa Kemal’in dudaklarından ‘’Geldikleri gibi giderler!’’ cümlesi çıkar. Bu söz, atamızın Kurtuluş Savaşını aslında o an başlattığının ifadesidir.

 

Saygılar,