Eklenme Tarihi : 05.12.2017 12:53

Cntracking Konteyner Taşımacılığı Ritmi Araştırması Ekim Ayı Sonuçlarını Yayınladı!

İlki Ağustos ayında yayımlanan Konteyner Taşımacılığı Ritmi Araştırması’nın Ekim Ayı sonuçları yayımlandı. Bu araştırma ile Cntracking, sektördeki ve sektör dışı gelişmelerin konteyner taşımacılığına olan etkilerini inceliyor. Araştırmanın sonuçları, platform kullanıcılarından alınan anonim verilerin analizine dayanıyor.

 

Her ayın sonunda ücretsiz olarak yayımlanan Konteyner Taşımacılığı Ritmi Araştırması, 2017 yılının Ekim ayı içerisinde 16.853 farklı kullanıcı tarafından açılan oturumların anonim verilerinin derlenmesiyle oluşturulan önemli istatistikler içeriyor. Araştırmanın temel bulguları, Kullanıcıların Armatör Tercihi, Türkiye Limanlarının Transit Süre Temelli Erişilebilirlik Değerlendirmesi, En Çok Aranan Rotalar ve Cntracking.com’un Takibini Yaptığı Konteyner Verilerine Göre Ticaret Hacmi Analizi’ni içeren ana başlıklardan oluşuyor.

 

 

 

 

 

Ekim ayında da en çok tercih edilen konteyner taşımacılığı armatörü MAERSK LINE!

 

Konteyner Taşımacılığı Ritmi Araştırması Ekim raporunda, Maersk Line ve MSC oransal düşüş yaşamalarına rağmen hala en çok  tercih edilen ilk iki armatör olarak karşımıza çıktı. Maersk Line %1,23 düşüşüne rağmen  ilk sırada yer alırken MSC %1,01 düşüşle ikinci oldu. Hapag-Lloyd ve  UASC birleşmesinin olumlu etkileri Ekim ayında da devam etti ve Hapag Lloyd 3.sıradaki yerini korudu. COSCO ve CMA CGM yine ilk 5’te yer alırken; Cosco %2,89’luk bir artışla CMA CGM’nin önüne geçti.

 

Eylül ayında büyük bir düşüş yaşayan diğer armatörler, Ekim ayında küçük bir yükseliş gösterdiler; fakat hala büyük armatörlerle rekabette zorlandıkları söylenebilir.

 

 

 

 

 

Türkiye’nin Ekim Ayında En Çok Aradığı Liman Chittagong(Bangladeş) !

 

Önceki aylarda daha alt sıralarda yer alan Chittagong limanı Ekim ayında en çok aranan liman olmuştur. Eylül ayında Türkiye ile Bangladeş arasında yapılan görüşmelerle ticari, finansal ve yatırımsal konularda işbirliği sağlanmış olması, iki ülke arasındaki ticareti geliştirmiş ve bu durum Ekim ayındaki rota aramalarını etkilemiştir.

 

Ayrıca Eylül ayında dramatik bir değişim olarak gösterilen Doha limanı aramalarındaki düşüş, Ekim ayında yerini artışa bırakmıştır. Bu durum, Katar’ın kriz etkilerinden yavaş yavaş kurtulduğu şeklinde yorumlanabilir.

 

Küresel açıdan bakıldığında ise Ekim ayında en çok aranan rota %0,26 oranla Mundra (Hindistan)-Johannesburg (Güney Afrika Cumhuriyeti) olmuştur. Bu rotayı Jebel Ali (BAE) – Xingang (Çin)ve  Shanghai (Çin) – İstanbul-Ambarlı (Türkiye) takip etti.

Cntracking Verilerine Göre Uluslararası Ticaret Hacmi En Yüksek 5 Ülke Açıklandı!

Cntracking denizyolu taşımacılığı için konteyner takip hizmeti veren bir platform. Takibini yaptıkları konteyner verilerine göre en yüksek ticaret hacmine sahip ülkeler ise şöyle; Türkiye, Rusya, Çin, Hindistan ve Almanya.

 

Ekim ayı içinde en çok konteyner trafiği yaşanan rotalara gelecek olursak; Türkiye-Birleşik Krallık rotaları %5.1, Çin-İran rotaları %5.1 lik aynı oranla sitedeki konteyner trafiğinin %10.2 sini oluşturarak birinciliği paylaşmışlardır. İlk ikiyi %4,2’lik oranıyla Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri rotaları izlemiştir. %3.4 lük oranı ile Türkiye-İspanya rotaları 4. sıradayken %3 lük oranı ile Türkiye-Suudi Arabistan rotaları 5. sırayı almıştır.  Geçen ay en yoğun ticaretin gerçekleştiği Çin-Türkiye rotalarında ise %3,7 oranında dramatik bir düşüş yaşanmış %2.3 lük yeni oranıyla bu rotalar bu ay ilk 5’e  girememiştir.

 

Türkiye çıkışlı konteynerler, toplam konteyner trafiğinin %37,2’sini oluştururken ilk beş ülke toplam konteyner trafiğinin ise %70’ini oluşturmaktadır.

Cntracking Türkiye Limanları’nın Transit Süre Temelli Erişilebilirliği Değerlendirildi!

 

Cntracking’in bu analizinde, Türkiye çıkışlı rotalar temel alınarak ölçülen minimum ve maksimum transit süreler gösterilmektedir. Bazı rotalarda transit süreler arasında armatörün hizmet kalitesinden, liman yoğunluğundan veya hava şartları gibi nedenlerden dolayı önemli farklar gözlemlenmektedir. Örneğin İzmir - Chittagong rotasının transit süresi maksimum 55 gün ölçülmüşken minimum 34 gün ölçülmüştür. 21 günlük bu fark Cntracking rota listesindeki en yüksek farktır. İzmir-Doha arası transit süre 4 günden 14 güne çıkarken İstanbul-Akabe rotaları transit süre farkı ise 11 günden 6 güne inmiştir. İzmir-Jebel Ali transit süre farkı 0 iken, Aliağa-Jebel Ali rotasında fark 6 güne çıkmıştır. Ayrıca Mersin-İskenderiye rotası arasındaki transit süre farkı %800 gibi büyük bir artışla 9 güne ulaşmıştır.