Eklenme Tarihi : 20.12.2017 16:31

OKYANUSLARIN YÜZEYİNDEKİ PLASTİKLERİN KAPLADIĞI TOPLAM ALAN TÜRKİYE’NİN YÜZÖLÇÜMÜNDEN DAHA BÜYÜK

TURMEPA, bu gerçeğe dikkat çekmek için “A Plastic Ocean” adlı belgesel filmi, İstanbul Üniversitesi’nde öğrenciler ve gönüllülerle buluşturdu

 

Plastic Oceans Foundation, plastiğin dünyamıza verdiği zararı geniş kitlelere duyurmak adına 4 yılda, 20 farklı lokasyonda deniz ve okyanusların durumunu inceleyerek "A Plastic Ocean" adında bir film çekti. Film, 19 Ocak 2017’den itibaren dünyanın dört bir yanında gösterilmeye başlandı. Denizlerimizin ve su kaynaklarımızın korunması için 23 yıldır çalışan TURMEPA, Plastic Oceans Foundation ile işbirliği yaparak bu çarpıcı belgeseli 13 Aralık Çarşamba günü İstanbul Üniversitesi’nde gençlerle buluşturdu. İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Prof. Dr. Gülşen Altuğ’un girişimiyle, Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda ücretsiz olarak gerçekleşen film gösterimine, başta İstanbul Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri ile TURMEPA Gönüllüleri olmak üzere yaklaşık 200 kişi katıldı. Bu etkinlik ile TURMEPA, üniversiteli gençlerimizi plastiklerin zararları konusunda bilgilendirmeyi ve gelecek nesillere liderlik yapacak bu gençlerin çevreye karşı daha duyarlı olmasını sağlamayı hedefledi.

 

Film gösterimi öncesi hoş geldiniz konuşmasını Prof. Dr. Gülşen Altuğ ve TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural yaptı. Gösterimin ardından ise Altuğ, TURMEPA Çevre Mühendisi Şeyda Dağdeviren Hill ile birlikte izleyicilerin sorularını yanıtladı.

 

HER YIL 8 MİLYON TON PLASTİK DENİZLERE ATILIYOR

Günümüzde göz ardı ettiğimiz plastik sorunu, gün geçtikçe katlanarak büyüyor ve yaşayan tüm canlıları derinden etkiliyor. Plastikler aynı zamanda dünya üzerindeki oksijenin %50-70’ini üretip, karbondioksit emilimini sağlayan fitoplanktonları ve deniz çayırlarını da etkileyerek, nefesimizi kesiyor.  Okyanuslarda her yıl İstanbul’un neredeyse yarısı kadar yeni çöp adaları oluşuyor. Dünya genelinde her yıl yaklaşık 500 milyar plastik torba kullanılıyor. Sadece son on yılda, bir asırda üretilen miktardan daha fazla plastik üretildi.

 

Plastiklerin okyanuslara verdiği zararın tehlikeli boyutlarına dikkat çeken A Plastic Ocean belgeseli, bugüne kadar Blue Ocean Film Festivali, Sedona Uluslararası Film Festivali, Colorada Çevre Filmleri Festivali gibi festivallerde en iyi çevre ödülünden en iyi belgesel ödülüne kadar birçok kategoride ödül kazandı. Ayrıca birçok ülkede festivallerden özel gösterimlere, okullardan müzelere ve konsolosluklara kadar birçok platformda gösterildi. Yıl boyunca da dünyanın farklı yerlerinde gösterimler devam edecek. Detaylı bilgi için: www.plasticoceans.org

Plastic Oceans Foundation hakkında:

7’den 70’e toplumdaki her bireye plastiğin zararlarını anlatıp bu konuda farkındalık geliştirmeyi amaçlayan bir vakıftır. Serbest Dalış Dünya Şampiyonu Tanya Streeeter, Kaşif Paul Rose ve Craig Leeson tarafından kurulan vakıf, Amerika, İngiltere, Hong Kong ve Kanada’da faaliyet göstermektedir.