Eklenme Tarihi : 19.01.2017 09:41

Prof. Dr. Teoman Özalp vefat etti.

DTO eski Yönetim Kurulu Üyesi Alp Özalp ve Mete Özalp’ın babaları Prof. Dr. Teoman Özalp vefat etti.

1925 yılında Ankara’da doğmuş olan Özalp, lise’yi Ankara Maarif Koleji’nde tamamlamıştır.  İstanbul Teknik Üniversitesi  Makine Fakültesi Gemi İnşaatı  Bölümünden 1948 yılında mezun olmuş ve o yıl fakülteye asistan olarak başlamıştır.

1956-1971 yılları arasında TMMOB  Gemi Mühendisleri Odası Yönetim kurulunda Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır.  1962 yılında Türk Loydu’nun  kuruluşunda bulunmuş  ve ilk Teknik komite Başkanı olmuştur.  1978 yılında Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı olmuş  ve 17 yıl bu görevi sürdürmüştür.

Prof. Dr. Özalp’in  akademik çalışmaları konstrüksiyon, dizayn ve gemi sanayinin gelişmesi üzerine olmuştur.  Ülkemizde çok sayıda mühendisin ve üniversitede bilim adamlarının yetişmesine  katkıda bulunmuştur.  Teknik makale sayısı 100’ü aşkındır. 5 ders kitabı olmak üzere 9 adet kitabı yayınlanmıştır.  İngilizce, Almanca ve Fransızca bilmektedir.

92 yaşında vefat eden Kıymetli hocamız Prof. Dr. Teoman Özalp’e Allah’tan rahmet sevenlerine Skala Ajans ve Neta Deniz Dergisi olarak başsağlığı dileriz.