Eklenme Tarihi : 07.10.2016 15:10

TCG YZB.GÜNGÖR DURMUŞ (A-574)’UN DENİZE İNDİRİLMESİ

1954 yılından itibaren otomotiv ve makine sanayiinde faaliyetlerine başlayan SELAH MAKİNE VE GEMİCİLİK ENDÜSTRİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ 1982 yılında Tuzla’da gemi inşa faaliyetlerine başlamış ve 2014 yılından itibaren de Kocaeli Serbest Bölgesi’nde SELAH KÖRFEZ TERSANESİ’ni bünyesine katarak 35 yılda yüzde 70’i ihraç ürünü olmak üzere 80’in üzerinde üzerinde gemi inşa etmiştir. Halen her iki tersanesinde beş adedi ihraç ürünü olmak üzere toplam dokuz adet gemi inşa etmekte olup bunlardan dört adedi bu yıl, beş adedi ise önümüzdeki yıl sahiplerine teslim edilecektir.

Önümüzdeki yıl teslim edilecek gemilerden, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile Selah Makine ve Gemicilik Endüstri Ticaret A.Ş. arasında imzalanan 2 adet Lojistik Destek Gemisi Tedariki Sözleşmesi kapsamında inşasına 25 Mart 2015 tarihinde başlanan ilk gemi, TCG YZB. GÜNGÖR DURMUŞ  8 Ekim 2016 tarihinde denize indirilecektir. Bahse konu geminin 2017 yılı içinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslimi planlanmaktadır.

Lojistik Destek Gemisi, muharip unsurların akaryakıt ihtiyaçlarını karşılayacak ve akaryakıt depolarının bütünleme ikmallerini gerçekleştirecektir.

Gemi; 106 mt boyunda, 16.8 mt genişliğinde ve 6.1 mt su çekimine sahip olup 6000 Deadweight Ton kargo taşıma kapasitesi vardır.

Gemi ayrıca; muhtelif harekat ihtiyaçlarına göre kullanılmak üzere 8 adet konteyner taşıyabilmektedir. Konteynerlerin gemi üzerine alınması ve indirilmesinde kargo güvertesi üzerinde konuşlu 18 ton kaldırma kapasiteli elektro-hidrolik servis kreyninden istifade edilecektir.

Personel transferi maksadıyla 1 adet vasıtaya ilave olarak, 1 adet can kurtarma botu ve    1 adet ATAK Botu gemi üzerinde konuşlu olacak ve vasıta/botların denize indirilmesi/alınması maksadıyla yeterli kapasiteye sahip matafora ve kreynler bulunacaktır.

 

Helikopter platformu 15 tonluk genel maksat helikopterinin gece ve gündüz iniş-kalkışına uygun yapıda ve gerekli donanıma sahip olacaktır. Bahse konu platform Türk Deniz Kuvvetleri envanterindeki yardımcı sınıf gemiler arasında en yüksek tonajlı helikopteri konuşlandırabilecek ilk platform olma özelliğine de sahiptir.

Ayrıca gemide 2 adet 12,7 mm Makineli tüfek sistemi, küçük çaplı operasyonları gerçekleştirmek üzere ”Cerrahi Müdahale Odası” ile NATO ve TSK haberleşme ağı bulunacaktır.

Gemide 82 personelin ibatesi sağlanabilmektedir.

8 Ekim 2016 tarihinde icra edilecek “Denize İndirme Töreni” programı aşağıda olduğu gibidir:

Saat               Faaliyet

            10:45              Konukların Yerlerini Almaları

            11:00              Tören Programının Takdimi

                                   Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı

                                   SELAH Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Erkan SELAH’ın Konuşmaları

                                   Savunma Sanayii Müsteşarı Sayın Prof.Dr.İsmail DEMİR’in Konuşmaları (Tensiplerine Maruzdur)

                                   Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Sayın Bülent BOSTANOĞLU’nun Konuşmaları (Tensiplerine Maruzdur)

                                   Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri IŞIK’ın Konuşmaları (Tensiplerine Maruzdur)

                                    Başbakan Sayın Binali YILDIRIM’ın Konuşmaları (Tensiplerine Maruzdur)

                                   Tören Anı Objelerinin Takdimi

                                   TCG YZB. GÜNGÖR DURMUŞ’un Denize İndirilmesi

            12:30              Törenin Sona Ermesi