Eklenme Tarihi : 12.10.2016 09:31

Lojistik destek gemisi TCG Yüzbaşı Güngör Durmuş denize indirildi

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin problemli bir ülkede bulunduğunu dikkat çekerek savunma sanayiinin önemine vurgu yaptı. Bakan Işık, “Türkiye artık savunma sanayiinde de ihracatçı olma yolunda emin adımlarla ilerliyor” dedi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Selah Tersanesi arasında imzalanan 2 adet “Lojistik Destek Gemisi Tedariki Sözleşmesi" kapsamında inşasına 25 Mart 2015'te başlanan serinin ilk gemisi TCG Yüzbaşı Güngör Durmuş denize indirildi.

 

Tuzla Selah Tersanesi’nde gerçekleştirilen törene Başbakan Binali Yıldırım, eşi Semiha Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Ulaştırma, Denizcilik ve haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, gemiye ismini veren şehit Yüzbaşı Güngör Durmuş’un ailesi ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım, bir gemi inşa yüksek mühendisi olarak, denize indirilen her geminin kendisini mesleğe girdiği ilk günkü gibi heyecanlandırdığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Askeri güçle desteklenmeyen diplomasi bizi yolda bırakır, bizim yolda kalmaya tahammülümüz yok" sözlerini hatırlatan Yıldırım, “Denize inen gemiler, bacası tüten fabrikalardır. Bu doğrultuda atılan her adımı destekliyoruz, ürünlerini gördükçe memnuniyetimiz artıyor. Taş üstüne taş koyan herkesi sonuna kadar destekliyoruz." dedi.

BAŞBAKANDAN TERSANELERE MÜJDELİ HABER

Devletin denizcilik sektörüne verdiği destek sonucunda Türkiye'nin dünyada 14. büyük denizci ülke unvanına kavuştuğunu söyleyen Yıldırım, Tuzla bölgesindeki tersanelere de önemli bir müjde verdi. Binali Yıldırım, 49 yıllığına kiralanan tersanelerin kalan 18 yıllık sürelerini sıfırladıklarını, yeniden 49 yıla çıkardıklarını bilgisini aktardı. Bu yolla tersanelerin geleceği daha iyi görecekleri, daha iyi planlama yapacakları bir ortam yaratmayı amaçladıklarının altını çizen Yıldırım, tersanelerin kredi saygınlığının artacağını da vurguladı. Devlet desteğinin bununla sınırlı olmadığını belirten Başbakan Binali Yıldırım, Tuzla Tersaneler Bölgesi İmar Planı için tersanelerin ödemeleri gereken 5 milyonu lirayı almadıklarını, ayrıca Hazineye ödenmesi gereken kira bedellerinde de 10 katın üzerinde indirim sağladıklarını söyledi.

 

YERLİLİK ORANINI YÜZDE 60’LARA ÇIKARDIK

Yüzbaşı Güngör Durmuş lojistik destek gemisinin teknik özelliklerine de değinen Başbakan Yıldırım, “Yaklaşık 9 bin ton deplasmanı olan. 9 bin mil yakıt almadan kesintisiz seyir yapabilen, en ağır helikopterin bile inip kalkabileceği, yakıt ikmali yapabileceği, ayrıca 8 adet de lojistik amaçlı konteyner taşıyabilen, küçük tıbbi cerrahi müdahaleleri yapabilecek çok gelişmiş bir tekneden bahsediyoruz" dedi.

Sektörün geldiği noktaya dikkate çeken Yıldırım, Türkiye’de gemi inşa sanayiinin bütün dünyaya her tür gemi ihraç edebilecek kabiliyeti tesis ettiğini belirtti. Gemi inşa sektöründe yerlilik oranının önemine de dikkat çeken Binali Yıldırım, özellikle savunma sanayinde yüzde 20'lerden yüzde 60’lara çıkan oranın Türkiye’nin kabiliyetlerini açık bir şekilde gösterdiğini vurguladı.

 

“BÜTÜN ŞEHTİLERİMİZ 79 MİLYONUN KALBİNDE YAŞIYOR”

Lojistik destek gemisine adını veren Yüzbaşı Güngör Durmuş'un, Deniz Kuvvetleri'nin kahraman bir subayı olduğunun altını çizen Yıldırım, Yüzbaşı Güngör Durmuş ve bütün şehitlerimizin, 79 milyonun kalbinde yaşamaya devam ettiğini vurguladı. Yıldırım, "TCG YZB. Güngör Durmuş Gemisi"nin Deniz Kuvvetlerinin gücüne güç katmasını, ülke savunmasına hayırlı hizmetler ifa etmesini dileyerek, geminin yapımında emeği geçen mühendislere, işçilere, Deniz Kuvvetleri mensuplarına, Savunma Sanayi Müsteşarlığına ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'a teşekkür etti.

 

“DENİZ KUVVETLERİMİZ HER GÖREVE HAZIRDIR”

Törende konuşma yapan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ise "Türk Deniz Kuvvetleri’nin dünya denizlerinde devamlı varlık gösteren, dünyanın en eski deniz güçlerinden biri olduğunu vurguladı. Bostanoğlu, Deniz Kuvvetleri’nin en üst seviyede harbe hazırlık durumunda ve göreve hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

 

“BÜROKRATİK SÜREÇLERİ KISALTACAĞIZ”

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da Türkiye’nin dünyanın en problemli bölgesinde yer aldığına dikkat çekerek, caydırıcı gücü yüksek silahlı kuvvetlere sahip olmanın önemine değindi. Türkiye’nin artık kendi tüfeğini, tankını, topunu, gemisini, insansız hava aracını, helikopterini yapan ve kendi uçağını yapmak için hazırlanan bir ülke olduğunu belirten Işık, ülkenin savunma sanayiinde ihracatçı olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini söyledi.

Önümüzdeki süreçte zaman kaybettiren bir takım bürokratik mekanizmaları kısaltmaya öncelik vereceklerini vurgulayan Bakan Işık, “Artık projelerimizde zaman kaybına tahammülümüz yok. Daha güçlü işbirliği istiyoruz. Bunun için özellikle AR-GE’ ve üretimde TÜBİTAK ile özel şirketlerimizin daha fazla rol alması önemsiyoruz. Bu sayede özellikle Türkiye’nin savunma sanayi projelerindeki zaman kaybının ortadan kalkacağını düşünüyorum.” dedi.