Eklenme Tarihi : 02.01.2018 16:26

KURTARMA VE YEDEKLEME GEMİSİ “TCG AKIN (A-584)”IN TESLİM TÖRENİ YAPILDI

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının görev ihtiyacına binaen Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile 28 Ekim 2011 tarihinde sözleşmesi imzalanan, 19 Ocak 2012 tarihinde kızağa konulan ve 03 Eylül 2014 tarihinde denize indirilen, Kurtarma ve Yedekleme Gemisi projesinin ikinci gemisi TCG AKIN (A-584)’ın teslim töreni 29 Aralık 2017 tarihinde İstanbul Denizcilik Gemi İnşa Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de gerçekleştirilecektir.

TCG AKIN, çok farklı zorluklar içinde barındıran denizaltıdan personel kurtarma operasyonunun,  titiz bir planlama ve koordinasyon gerektiren safhalarından;

     -      Kayıp denizaltının aranması ve bulunması ile tespit ve teşhis faaliyetlerinin yürütülmesi,

     -      Denizaltı içinde bulunan personele havalandırma ve tıbbi desteğin sağlanması,

     -      Basınç odası tedavisi gereken personele gerekli müdahalelerin yapılması,

     -      Zorunlu durumlarda denizaltı personelinin fiilen satha getirilmesi imkân ve kabiliyetlerine sahiptir.

Bu özelliklerinin yanı sıra TCG AKIN, üzerinde bulunan Çok Bimli İskandil, (Multi Beam Echosounder), Aktif Sonar (Active Sonar), Akustik İzleme Yakalama Sistemi (USBL), Sualtı Telefon Sistemi (Underwater Telephone) ile Uzaktan Kumandalı Sualtı Aracı (Remotely Operated Vehicle-ROV) ve Yandan Taramalı Sonar (Side-Scan Sonar) sistemi vasıtası ile azami 1000 metre derinliğe kadar çeşitli sualtı arama ve kurtarma faaliyetlerini de icra edebilecektir.

Ayrıca gemi üzerinde mevcut hava ve karışım gaz dalış imkânları ile seyyar olarak gemi üzerinden kullanılabilen Atmosferik Dalış Elbisesi (ADS) vasıtası ile 365 metre derinliğe kadar insanlı dalış, otomatik yedekleme ırgatı ve kreyn desteği ile çeşitli sualtı onarım, enkaz çıkarma ve açık deniz yedeklemesi faaliyetlerinin icrası da ana görev fonksiyonları içinde öne çıkan hususlardır.

Kurtarma ve Yedekleme Gemisi tamamen milli tasarıma sahip olup; inşa, donatım ve sistemlerinin entegrasyonu İstanbul Denizcilik Gemi İnşa Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede, gemi inşa malzeme ve hizmetlerinin yanı sıra gemiye entegre edilen sistemlerin büyük bölümü de yurt içinden temin edilmiş ve proje bedellerinin yaklaşık %65’inin yerli sanayii katılımı ve offset olarak gerçekleştirilmesi suretiyle, Türk sanayiinin imkan ve kabiliyetleri etkin bir şekilde değerlendirilmiştir.

Tasarım, inşa, donatım, test ve tecrübe faaliyetleri İstanbul Denizcilik A.Ş tarafından başarıyla tamamlanan Kurtarma ve Yedekleme Gemisi, TCG AKIN (A-584) ismi altında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde görev alacaktır.