Eklenme Tarihi : 02.01.2018 10:12

Tersane hikâyeleri kitapta buluştu

Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği’nin sektöre kültürel bir katkı sunmak amacıyla imza attığı “TERSANE HİKÂYELERİ -Bir sektöre damgasını vuranlar-” adlı kitap çalışması tamamlanarak okuyucusuyla buluştu. Kitabın 28 Aralık’ta, The Green Park Pendik Hotel’de gerçekleştirilen tanıtımına sektörün önde gelen isimleri yoğun ilgi gösterdi. Gecenin özel konuğu ise şair ve yazar Sunay Akın’dı. Akın, “TERSANE HİKÂYELERİ -Bir sektöre damgasını vuranlar-” adlı eserin alanında bir ilk olduğunu vurguladı.

Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği tarafından, tersaneciliğin tarihsel birikimini gelecek kuşaklara aktarmak ve sektöre kültürel bir katkı sunmak amacıyla yayımlanan “TERSANE HİKÂYELERİ -Bir sektöre damgasını vuranlar-” adlı kitap, 28 Aralık’’ta gerçekleştirilen lansmanla tanıtıldı. The Green Park Pendik Hotel’de gerçekleştirilen geceye sektörün önde gelen isimlerinin yanı sıra şair Sunay Akın da katıldı.

Tersaneciliğe kültürel katkı

Çok sayıda davetlinin ilgi gösterdiği lansmanda bir konuşma yapan Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Bayrak, sektöre yazılı bir eser kazandırmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi. Kitap fikrinin, geçen yıl gemi inşa sektörüne yıllarını vermiş isimleri buluşturan bir davetin ardından ortaya çıktığını anlatan Bayrak, “Birlik olarak, o akşam dile getirilen onlarca anının kaybolmaması ve kayda geçirilerek gelecek kuşaklara aktarılması konusunda üstlerine görev düştüğünü düşündüklerini dile getirdi.

Başaran Bayrak, millet olarak tarih yazımı konusuna gereken önemi vermediğimizin altını çizerken çok önemli bir geçmişe sahip olan gemi inşa sektörünün de bu eksiklikten nasibini aldığını belirtti. Bayrak, ortaya koydukları eserin söz konusu boşluğu doldurma yolunda ilk adım olduğunu ve gereken ilgiyi göreceğini umut ettiklerini sözlerine ekledi.

Sunay Akın: Bu kitap alanında bir ilk

Davete katılan şair ve yazar Sunay Akın ise kütüphanesinde özellikle denizcilik alanında çok sayıda kaynak bulunmasına karşın “TERSANE HİKÂYELERİ -Bir sektöre damgasını vuranlar-” adlı kitap türünde bir esere rastlamadığına dikkat çekti. Akın, tersaneciliği insan hikâyelerinden yola çıkarak anlatan kitabın gerek dil, gerekse tasarım açısından son derece iyi bir çalışma olduğunu da sözlerine ekledi. Sunay Akın, daha sonra anlattığı tersanecilik ile ilgili tarihi anekdotlarla katılımcılara duygulu anlar yaşattı. 

Sektöre ışık tutan insan hikâyeleri

Skala Ajans’ın Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği için hazırladığı “TERSANE HİKÂYELERİ -Bir sektöre damgasını vuranlar-”, tersanecilik alanında uzun yıllardır faaliyet gösteren aile temsilcileri ve kişilerin anlatımlarıyla sektörün yaklaşık yüz yıllık gelişimini gözler önüne seriyor. Kitap, bir taraftan faaliyetlerini günümüze kadar sürdüren ve gemi inşa alanına önemli katkılar sunan tersanelerin tek tek hikâyelerini ortaya koyarken diğer taraftan sektörün Haliç’te başlayıp Tuzla’da devam eden ve günümüze kadar uzanan yolculuğunu da gözler önüne seriyor. Belge niteliğindeki siyah beyaz fotoğraflarla zenginleştirilen kitap, toplam 32 bölüm ve 152 sayfadan oluşuyor.