Date added : 05.07.2019 11:42

Türk armatörlerden 228 gemi için imza

Alfa Laval ve Türk armatörler arasında 228 adet gemi için geçerli olmak üzere balast suyu arıtma sistemi sözleşmesi imzalandı.

İmza törenine; İMEAK Deniz Ticaret Odası ve Türk Armatörler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Naiboğlu, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Başaran Bayrak, Armatörler Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cihan Ergenç, Armatörler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Türk Armatörleri Balast Suyu Çalışma Grubu Başkanı Murat Er, Alfa Laval Türkiye Genel Müdürü Tayfun Aydemir, Alfa Laval PureBallast Bölüm Başkanı Peter Sander ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Törende konuşan Alfa Laval Türkiye Genel Müdürü Tayfun Aydemir, uzun toplantılar sonucu imza aşamasına gelen çalışmadan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek katkı sunan herkese teşekkür etti. Türk armatörlerin kendilerini çok zorladığını belirten Aydemir, ‘’Birlikten güç doğar sözünün gerçek anlamını ortaya çıkardınız hepinizi tebrik ediyorum. Bu birliktelik önemli bir güç ve diliyorum ki pek çok çalışmaya örnek olacaktır. Armatörlerimiz bizi oldukça zorladı ama iyi ki de zorladılar. Bizi bu kadar zorladığı için bu teknik komiteye, ayrıca bu teknik komitenin çalışmaları sonucu ortaya çıkan fikirlere katılarak markamıza ve firmamıza güvenen Türk armatörlerine bir kez daha teşekkür ediyorum’’ dedi.

53 firma 228 gemi

Armatörler Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cihan Ergenç de yaptığı konuşmada Türk armatörlerinin birlikte hareket ederek yürüttüğü yoğun çalışmanın neticesini aldığını belirtti. Balast suyu arıtma sistemlerinin önemi ve bu sistemlerin gemiye entegrasyonunun uzun bir çalışma süresi gerektirdiğini ifade eden Ergenç şöyle konuştu;

Balast suyu konusu çok ciddi ve önemli bir konu, birçok detaya girilmesi gereken bir konu. Balast suyu sistemlerini takmak için de 1 yıl-1 buçuk yıl önce yola çıkılması gerekiyor. İyi ki erkenden yola çıktık ve bir neticeye vardık. Ancak daha önemlisi birlik ve beraberlik içinde neticeye varmak. Şunu öğrendik; ön koşulsuz olarak birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek çok güzel projeler yapabiliyormuşuz. Biz firmamızın 4 gemisine daha önce bu sistemi entegre ettik. Balast suyu konusunda çok şey elde ettik. Bireysel olarak alamayacağımız fiyatlar aldık, dostluklar edindik, bilgi edindik. Bu bizde çok şey uyandırdı. Sektörümüzün ve hatta ülkemizin en çok ihtiyacı olan birlik ve beraberlik içerisinde birçok şeyi aşabileceğimizi görmüş olduk. Dile kolay, 53 firma 228 gemi için bu anlaşmayı imza aşamasına getirdik. Bu proje ve birliktelik bizim için bir örnek oldu, umuyorum daha sonraki projelerimizde de birlik ve beraberlik içerisinde pek çok başarılı çalışmaya imza atacağız.

Törende Konuşan Türk Armatörler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Balast Suyu Çalışma Grubu Başkanı Murat Er, yürütülen çalışma süreçlerine dair bilgiler paylaşarak emeği geçenlere teşekkür etti. Uzun saatler süren toplantılar ve detaylı planlamalar neticesinde imza aşamasına geldiklerini belirten Er, ’’Bu süreçte sadece Alfa Laval ile değil 15 firma ile görüştük. Niyetimiz firmaları birbirine kırdırmak değil aksine herkesin menfaatine olacak, özellikle armatörlerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak en yüksek verimi sağlamaktı. 8 aylık süreçte 44 toplantı yaptık ve bu toplantılar uzun saatler süren toplantılardı. En ince detayına kadar hesap yaptık, konularında bilgili arkadaşlarımız sağolsunlar bizlere çok katkı sağladılar hepsine teşekkür ediyorum. Çeşitli bilimsel kriterler çerçevesinde firmalarla yaptığımız değerlendirmeler sonucunda Alfa Laval ile çalışmaya karar verdik. İşimiz daha bitmedi daha montaj aşamamız var. Bunun için de 2 si yabancı olmak üzere 6-7 firmadan teklif aldık. Burada da niyetimiz montaj firmaları elemek değil bizim istediğimiz koşullara göre ıslah etmek. Orada yine hep birlikte karar vereceğiz’’ ifadelerini kulandı.

‘’Bu birliktelik örnek olacak’’

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Başaran Bayrak da törende yaptığı konuşmada birlik beraberlik içerinde sürdürülen süreçten duyduğu memnuniyeti ifade ederek emeği geçen herkese teşekkür etti. Kendisinin de firma olarak bu grubun içinde yer aldığını belirten Bayrak, ‘’Biz farklı bir firma ile yürüttüğümüz pazarlığı bozarak, bu çalışma grubu içerisinde yer almamız gerektiğine inanarak, firma olarak bu çalışmaya dahil olduk. Bildiğiniz üzere ben aslen tersaneciyim, sonradan armatör oldum. Biz yıllarca birlikteliğin eksikliğini gördük. Yurt dışından aynı ürünü çok çeşitli fiyatlar aldığımız günlere şahit olduk. Nedeni bu birlikteliği sağlayamamış olmamızdı. Onun için ben şahsen bu birlik ve beraberliği çok önemsiyorum. Aynı şekilde Deniz Ticaret Odamız da bu birlikteliği önemsiyor. Biz artık bundan sonra yapacağımız alımlarda birlik ve beraberlik içerisinde olmak durumundayız. Bundan sonra yapacağımız birlikteliklerde de bu çalışma bize örnek olacaktır. Buna öncülük eden pek çok arkadaşımız var, ben emeği geçenlere tek tek teşekkür ediyorum’’ dedi.

Alfa Laval’dan Türkiye’ye Balast Suyu Eğitim Merkezi

Törende konuşan Alfa Laval PreBallast Bölüm Başkanı Peter Sander, Alfa Laval’ın gemi adedi bakımından bugüne kadar aldığı en büyük siparişi aldığını belirtti. Türk armatörlerin teknik, yedek parça, servis ve eğitim konularında yaptığı değerlendirmeler sonucunda Alfa Laval ile anlaşmaya karar vermesinin kendileri açısında çok değerli olduğunu belirten Sander, ‘’Bu proje Alfa Laval olarak Türkiye’ye yaptığımız ve yapacağımız yatırımların ne kadar yerinde olduğunun bir göstergesidir. Türkiye pazarına ve size verdiğimiz taahhüdün gereği olarak PreBallast Eğitim Merkezi’mizin Eylül 2019 yılında hizmete açılacağını da buradan ifade etmek isterim. Alfa Laval ile çalışma kararı alan armatörlerimize ve Alfa Laval Türkiye ekibine teşekkür ediyorum’’ şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Alfa Laval ekibi ve armatörler arasında anlaşma imzalandı. Törende armatörler adına sözleşmeyi Türk Armatörleri Balast Suyu Çalışma Grubu Başkanı Murat Er imzaladı.