Date added : 05.11.2018 14:32

Geleceğin denizaltıları ödüllerine kavuştu

Türkiye Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması ödülleri 2 Kasım’da gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. Turistik denizaltı kategorisinde yarışan öğrenciler, hazırladıkları birbirinden değerli projelerle dikkat çekti.

 

Gemi ve yat sektöründe tasarım kültürünün geliştirilmesi ve ilgili alanlarda öğrenim gören üniversite öğrencilerinin sektöre kazandırılması amacıyla düzenlenen Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması’nın ödül töreni bu yıl da büyük bir heyecana sahne oldu.

 

Türkiye Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği tarafından 7’nci kez düzenlenen yarışmanın ödül töreni 2 Kasım’da Crowne Plaza Asia Hotel'de gerçekleştirildi.

 

Geceye İstanbul Liman Başkanı Muhammet Erdoğan, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Bahri Şahin, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, İMEAK DTO Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cem Seven, Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi Başaran Bayrak, sponsor firmaların temsilcileri, çok sayıda davetli ve öğrenciler katıldı.

 

Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cem Seven, Birlik olarak Türkiye’nin ihracat hedeflerine ulaşmasında üstlerine düşen görevi yerine getirmeye çalıştıklarını belirterek, düzenledikleri tasarım yarışmasının bu hedeflere ulaşma ve kalıcı olma yolunda önemli bir paya sahip olacağına inandıklarını dile getirdi. Gemi ve yat ihracatının kilo başına 3,48 dolarlık bir katma değer sağladığını belirten Seven, hedeflerinin bu rakamı 6 dolarlara çıkarmak olduğunun altını çizdi. Cem Seven, “Türkiye imajını öne çıkaracak en önemli faktör tasarımdır. Biz de bu hedefle öğrencileri inovasyon ve tasarıma yönlendirmek için bu yarışmayı düzenliyoruz,” dedi.

 

Seven’in ardından kürsüye çıkan İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ise yarışmanın henüz üniversite çağında olan gençleri yeni bir şeyler üretmeye teşvik etmesi açısından son derece önemli bir faaliyet olduğunu vurgulayarak “İcat etmeliyiz, yeni bir şeyler üretmeli ve dünyaya satmalıyız. Bu yarışma umarım bunun adım olur,” dedi.

 

Gecede Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle de bir konuşma yaptı. Gülle konuşmasında tasarımın gücüne, Ar-Ge faaliyetlerine, inovasyona ve katma değere inandıklarını belirterek Türkiye’nin milyonlarca ton üretim yapmak yerine sattığı ürünlerin değerini arttırdığı zaman gerçek bir marka olacağını söyledi.

 

Konuşmaların ardından ödül törenine geçilirken geceye katılan davetliler de tören boyunca çektikleri fotoğrafları #denizaltilaryarisiyor hashtagıyla sosyal medyada paylaştı.

 

Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği tarafından Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin desteği ile 2012 yılından bu yana her yıl farklı kategorilerde gerçekleştirilen Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması daha önce yolcu vapuru, balıkçı gemisi, motor ve yelkenli yat, deniz taksi, restoran ve etkinlik teknesi, özel amaçlı gemiler kategorilerinde düzenlendi. Bu yıl turistik denizaltı kategorisinde gerçekleştirilen 7.Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması’nda dereceye giren 5 farklı projeye toplam 78 bin liralık ödül dağıtıldı.

Türkiye’de öğrencilere yönelik olarak düzenlenen tasarım yarışmaları içinde en fazla ödül dağıtan yarışma olarak dikkat çeken Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması’nın 7’ncisinde jüri üyeleri ilk üç dereceye giren projelerin yanı sıra 4’üncü ve 5’inciliğe hak kazanan tasarımlara da ödül verilmesi yönünde görüş bildirdi. Birinciliği elde eden proje 40 bin liralık ödülün sahibi olurken, ikinci proje 20, üçüncü 10, dördüncü 5 ve beşinci proje de 3 bin liralık ödülü almaya hak kazandı.

Toplam 37 öğrencinin 18 ayrı projeyle katıldığı yarışmada birinciliği Orca, ikinciliği Çakıl 40, üçüncülü Amber, dördüncülüğü Angler ve beşinciliği de Atlas adlı projeler elde etti.

 

YARIŞMADA DERECEYE GİRENLER PROJELER

Birinci

Görseller

Proje: Orca

Proje sahipleri: Ayşe Günal (YTÜ)

                               Ahmet Anıl Aktaş (YTÜ)

                               Muhammed Said Kaya (Maltepe Üniversitesi)

 

İkinci

Görsel

Proje: Çakıl 40

Proje sahibi: Onur Beşli (YTÜ)

 

 

Üçüncü

Görsel

Proje: Amber

Proje sahibi: Arda Can Akbaş (İTÜ)

 

Dördüncü

Görsel

Proje: Angler

Proje sahipleri: Can Aksu (Maltepe Üniversitesi)

                               Ahmet Şen (İTÜ)

                               Ömer Faruk Gülap (İTÜ)

                              

Beşinci

Görsel

Proje: Atlas

Proje sahibi: Yunus Emre Koçak (YTÜ)