Eklenme Tarihi : 18.03.2016 15:29

Denizlerin Işıltısı: Denizci Kadınlarımız!

 8 Mart 2016 Dünya Kadınlar Günü'nde Türk denizcilik sektörünün çeşitli alanlarında çalışan kadınlar tarihte ilk defa bir sempozyumda bir araya geldiler.

TMMOB Gemi Mühendisleri Odası (GMO), TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası (GMİMO), İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO), Türkiye Denizcilik Federasyonu, Armatörler Birliği ve WISTA Türkiye ortaklığı ile YAKAMOZ Deniz ve Kadın Sempozyumu 8 Mart 2016 tarihinde The Green Park Pendik’ te gerçekleştirildi.

Türk denizcilik sektöründe, Gemi kaptanı, Gemi Baş Mühendisi, Makine-Güverte Zabiti, Akademisyen, Gemi İnşa Mühendisi, Broker, Avukat, İşletmeci ve Gemi İşletmelerinde yönetici olarak görev yapan kadınlar, sektörde farkındalık oluşturmak ve kadınların sorunlarına çözüm üretebilmek için 8 Mart 2016 günü Green Park Pendik Otel’de bir araya geldiler. Sabah 9:00’da başlayıp tüm gün süren organizasyonda, sektördeki farklı çalışma gruplarının sorunlarının dile getirildiği beş oturum boyunca 200’den fazla katılımcı, konuşmacıların başarı hikayelerini kendi ağızlarından dinleme ve merak edilenleri sorma fırsatı buldular. Sempozyumun sunuculuğunu ise ünlü sunucu/oyuncu Savaş Karakaş üstlendi.

Beş oturum ile gerçekleştirilen sempozyumda açılış konuşmasını GEMİMO Yönetim Kurulu Başkanı Feramuz Aşkın yaptı.

“AKADEMİSYEN OLARAK KADIN DENİZCİLER” konulu I. Oturumun konuşmacıları; Doç. Dr. Serap İNCAZ, Yrd. Doç. Dr. Didem Özer ÇAYLAN, Öğr. Gö. Dr. Elif BAL, Ar. Gör. Hatice YILMAZ, Yrd. Doç. Dr. Şengül ŞANLIER.

“GEMİ PERSONELİ OLARAK KADIN DENİZCİLER” konulu II. Oturumun konuşmacıları; Prof. Dr. Güler Bilen ALKAN, Derya YENİCE OFLU, Gülsüm GÜNEŞEN YILDIZ, Tuba AKAR, Dnz. Yb. Müge S. MÜRTAY

“TERSANEDE VE SANAYİDE ÇALIŞAN KADIN DENİZCİLER” konulu III. Oturumun konuşmacıları; Sinem DEDETAŞ, Evşen BAL BİLEN, Dr. Ceyla İNMELER, Nalan EROL, Itır İlke AKYÜZ, Şöhret ATİKAN

“DENİZ İŞLETMECİSİ OLARAK KADIN DENİZCİLER” konulu IV. Oturumun konuşmacıları; Başkanı: Halime CAN, Gökçen ATALAYER, Burcu MEŞELİK, Nazlı SELEK, İren ARICAN

“GEMİ İŞLETMECİSİ OLARAK KADIN DENİZCİLER” konulu V. Oturumun konuşmacıları; Dr. Başak AKDEMİR, Özge ATAMAN, Suzan ATASOY, Nuvara USLU ERDÖNMEZ, Bengi ŞAN

“Ve kadın denizdir, deniz derindir, denizler de okyanuslar ile birleşip uçsuz bucaksız deryadır.”

GEMİMO Yönetim Kurulu Başkanı Feramuz Aşkın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününe ilişkin: “Tarih boyunca her anımızda olmalarına karşın ikinci sınıf insan muamelesi gören ancak ve doğrusu erkekten daha mücadeleci ruha sahip insanların günü, ister ev hayatında ister çalışma hayatında olsun, gerçek anlamda mücadeleci emekçidir her biri…” diyerek sözlerine devam etti; denizin doğası gereği, kadının fizyolojik doğası gereği, denizdeki çalışma şartlarının ağırlığı ve tarihteki düşük sosyal statüler sebebiyle denizcilik tarihinde kadınlar, denizcilik dünyasında 20.yüzyılın başlarına kadar dışlandığından bahsetti.


Aşkın,“Deniz ve kadın dendiğinde akla gelen uçsuz bucaksız okyanuslarda rivayete göre, fırtınalı zamanlarda, denizcilere ışık tutan denizkızlarıydı. Aslında kadın denizkızı mıdır bilinmez ama kadın uçsuz bucaksız bir okyanustur…” sözleriyle kadınların önemini vurguladı.

Sözlerine “Ve kadın denizdir, deniz derindir, denizler de okyanuslar ile birleşip uçsuz bucaksız deryadır” diyerek son veren Aşkın’ının sözleri, Yakamoz 2016 Sempozyum katılımcıları tarafından oldukça beğenildi.


“8 Mart bir mücadele tarihidir”

Sempozyuma katılım gösteren değerli GMO üyelerine, geleceğin kadın mühendisi öğrencilere katılımlarından dolayı teşekkür eden GMO Yönetim Kurulu Başkanı Sinem Dedetaş, 8 Martın ortaya çıkmasının tarihinden bahsederek,

 

Sınıflı Toplumlarda;

 

*kadının erkeğe kıyasla daha aşağı olan statüsü ile,

*kadının ekonomik ve sosyal yaşamdaki eşitsiz durumu ile,

*çalışan kadınların karşılaştıkları sorunlar ve bu duruma ait çözüm çabaları ile mücadelenin tarihidir.

 

Günümüz de ise;

*%1400 artmış kadın cinayetleri ile

*eşit işe eşit ücret isteği ile 

*kız çocuklarının eğitim ve fırsat eşitliği ile

 

Ve “kadının yeri evinin içinin içidir “ anlayışı ve daha nicesi ile mücadelenin tarihidir” dedi.

 

Dedetaş, son olarak “Ne zamanki kadını kadın sorunu olarak konuşmayacağız o zaman mutlu ve medeni olacağız. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günümüz bir kere daha kutlu olsun” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

 Yakamoz 2016 Deniz ve Kadın Sempozyumu, oturumların tamamlanması ardından yapılan kokteyl ile sona erdi.