Eklenme Tarihi : 18.03.2016 17:25

Çeksan Tersanesi Ronja Supporter'i Uğurladı


Norveçli Aas Mek. Verksted tarafından canlı balık taşıma amacıyla Çeksan Tersanesi’ne inşa ettirilen Ronja Suppoter için Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’ın kurdelesini kestiği denize indirme töreni düzenlendi.

Norveç merkezli Aas Mek Verksted firması için inşa edilen 6 gemilik serinin sonuncusu olan Ronja Supporter isimli canlı balık gemisi 70 metre boyunda, 12 metre eninde, 5.9 metre derinliğinde olan gemi, bin 800 ton hacimli ve içerisinde canlı balık taşıma ambarları bulunuyor.

Çeksan Tersanesi’nde düzenlenen gemi indirme törenine  Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat  Hayri Aka,  İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği Başkanı Murat Kıran, Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Başkanı  ve Çeksan A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Bayrak,  AAS MEK. Verksted AS Firması adına Engin Sezen  ve davetliler katıldı. Törenin öncesinde horon gösterisi yapıldı.

"2015'te gemi inşa sektörü ihracatı 996 milyon dolara geriledi, eminim bu yıl daha iyi bir yıl olacak"

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, "Cumhuriyetimizin 100. yaşını kutlayacağımız 2023 yılına az bir zaman kaldı. 2023 ihracat hedeflerimize ulaşabilmemiz için tüm sektörlerimizin ihracatını artırmasına bağlı. Özellikle de gemi inşa sektörü gibi hem istihdam sağlayan hem de demir-çelik gibi makine gibi, kimyasallar gibi pek çok sektörle yakından ilintili olan bir sektöre 2023 yolunda ciddi görevler düşüyor" diye konuştu.

Elitaş, geminin yapımında emeği geçen çalışanlara ve Çeksan Tersanesine teşekkür ederek, “Hepimizin yolu açık, denizleri sakin, kruvası net olsun.” dedi. 

Elitaş, sektöre ilişkin şu bilgileri paylaştı:

"Ülkemiz 2015 itibarıyla, gemi sipariş sıralamasında 10. sıraya yükselmiştir. Ayrıca Türkiye, dünya genelinde tanker siparişi alan ülkeler sıralamasında 7. ülkedir. Özellikle de bugün suya indirdiğimiz büyük tonajlı tanker üretiminde Güney Kore, Çin, Japonya ve Brezilya gibi ülkelerle rekabet ediyoruz. İnşallah en kısa sürede dünyanın en büyük ilk üç tanker üreticisi ülkesinden biri olacağız. İhracat rakamlarımıza baktığımızda 2015 yılında küresel ticaretteki sıkıntıları en fazla hisseden sektörlerimizden birinin maalesef gemi inşa sektörü olduğunu görüyoruz. Gemi inşa sektörü ihracatımız bir önceki yıla göre yüzde 21,5 azalarak 996 milyon dolara geriledi. Üstleneceğimiz yeni projelerle, inşa edeceğimiz yepyeni gemiler ve tankerlerle, eminim bu yıl sektörümüz için çok daha iyi bir yıl olacaktır."


“Bize dünyayla eşit şartlarda rekabet etme imkanı verin"

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan da, Türk denizcilik sektörünün özellikle 2002-2008 ve sonraki dönemler arasında dünyadaki en önemli oyunculardan biri haline geldiğini belirterek, Bakan Elitaş'tan teşvik konusunda sektöre destek istedi. Kalkavan, "Yüksek istihdam sağlayan sektörümüz için tek istediğimiz, bize dünyayla eşit şartlarda rekabet etme imkanı verin" ifadelerini kullandı.

Ronja Supporter gemisi duaların okunmasının ardından, Mehter Marşıyla denize indirildi. Bakan Mustafa Elitaş, Çeksan Tersanesi personeliyle beraber yemek yemesinin ardından tersaneden ayrıldı.