Eklenme Tarihi : 25.03.2016 09:21

BİRLİKTE BİŞEY YAPMALI’Gençlerle Kaldığımız Yerden Devam’’ sloganıyla Gemi Mühendisleri Odası 45. Dönem Yönetim Kurulu’na talip olduğunu açıklayan Birlikte Bi’şey Yapmalı Çalışma grubu, Tuzla Belediyesi Semiha Kibar Sosyal tesislerinde düzenlediği tanıtım toplantısında Oda üyeleriyle bir araya geldi. Yeni dönemde görev alacak adayların ve yeni projelerin anlatıldığı toplantıya katılımın oldukça yoğun olduğu gözlemlendi. Özellikle genç mühendislerin yoğun ilgi gösterdiği görülen toplantıda Birlikte Bi’şey Yapmalı çalışma grubunun gemi mühendislerinin temel problemlerine ilişkin çözüm önerileri ve projeleri anlatıldı.
Görevde olduğu 42. ve 43. Dönemlerde gerçekleştirdiği ilklerle akılda kalan çalışma grubu adına konuşma yapan Salih Bostancı, temel hedeflerinin meslek mensuplarının müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetleri kolaylaştırmak ve meslek mensupları arasındaki dayanışmayı en yüksek seviyeye çıkarmak olduğunu ifade etti. Bostancı sözlerin şu şekilde devam etti:

‘ 42. Ve 43. Dönemlerde gerçekleştirmiş olduğu aktivitelerle GMO tarihinde ilkleri yaşatan çalışma grubumuz, odamızın geleceğe açılan en sağlam hamlesini Öğrenci Komisyonunu kurarak başlatmıştır. Düzenlenen öğrenci çalıştayları ile ilk iki senede 150 den fazla öğrenci bir araya getirilerek, mesleki dayanışma ve sektörel bilincin oluşmasına önemli katkılar sunulmuştur. Birçok öğrenciye staj imkanı sağlanmış, sektörde faaliyet gösteren öğrenci çalışmaları en iyi şekilde desteklenmiştir.
Mesleğin geleceğine güvenle bakmanın, gençlere görev ve sorumluluk vermekten geçtiğine inanan ekibimiz, oda tarihinde bir ilki daha başararak Londra’ya 10 kişilik bir öğrenci heyeti göndermiş, heyetin IMO çalışma gruplarına bizzat katılımları sağlanmıştır. Ayrıca Bakanlıklarımız ve büyük sektör bileşenlerinin büyük destekleri ile düzenlediğimiz “AVRUPA BİRLİĞİ TÜRK DENİZCİLİK ENDÜSTRİSİ SEMPOZYUMU” ile ülkemizin AB üyeliği sürecine sektörümüz açısından büyük katkı sağlanmıştır. Maalesef bizden sonraki süreçte bu çalışmalar devam ettirilememiştir. Görev süresince güçlü mesleki dayanışmayı hedefleyen meslektaşlar olarak, Yeni dönemde “Gençlerle Kaldığımız Yerden Devam” sloganı ile mesleğimizin güvenli geleceği için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz ve bu bağlamda tüm meslektaşlarımızı 45. Dönem de Birlikte Bi’şey Yapmaya davet ediyoruz."