Eklenme Tarihi : 01.04.2016 13:11

2016’da Malta Ulaştırma Bakanı ve Beraberindeki Heyet Türk Loydu’nu Ziyaret Etti

2015 yılı Ocak ayında Malta ile Türkiye arasında denizcilik alanında iş birliğinin geliştirilmesini amaçlayan ikili denizcilik anlaşması, dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sn. Lütfi Elvan tarafından imzalanmıştır.

Anlaşma kapsamında 30 Mart 2016 tarihinde yapılan Ankara ziyaretinde, Malta Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sn. Joe Mizzi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sn. Binali Yıldırım ile bir görüşme gerçekleştirmiştir. Bu kapsamda Malta heyetinde yer alan Malta Ulaştırma ve Gemi Adamları Genel Müdürü Sn. Ivan Sammut, Malta Liman İşçileri Başkanı Sn. Ryan Fava, WINS Ltd. Başkanı Sn. Anthony Meilak, WINS Ltd. Teknik Müdürü Sn. David Bunting, Malta Denizcilik Forumu Yöneticisi Sn. Godwin Yerri, Malta Girişimcilik Başkanı Dr. Mario Vella ve Sn. John Buttiegieg, ve UDH bakanlığı yetkilileri ile görüşmelerde bulunmuştur.

Malta Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sn. Joe Mizzi ve beraberindeki heyet, 31 Mart 2016 tarihinde ise Türk Loydu’nun ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya katılmak için Türk Loydu’nu ziyaret etmişlerdir. Malta heyeti ile birlikte, Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Cem Melikoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Erdal Gedikoğlu ve Genel Müdürü Mehmet Çağlarca ile Türk Loydu yöneticilerinin katıldığı toplantıda, Türk Loydu’nu ve Malta’yı tanıtıcı sunumlar yapıldıktan sonra UDHB Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü Uluslararası Denizcilik İlişkileri Dairesi Başkanı Sn. Emre Dinçer ve DTO Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Tamer Kıran Bey tarafından konuşmalar yapılmış ve Malta ile Türkiye arasında işbirliğinin geliştirilmesi için çaba sarf edileceği dile getirilmiştir.

Türk Loydu’na Avrupa’da Destek

Malta Gemi Adamları Genel Müdürü Ivan Sammut: “Türk Loydunun sunumlarından yola çıkarak birlikte iş birliği yapabileceğimiz alanların olduğunu düşünmekteyim. Türk Loydu bizim için doğru bir nokta oldu” dedi. Ayrıca Avrupa Birliği Dönem Başkanlığının 2017 Ocak ayında itibaren Malta’ya geçeceğini ve Türk Loydunun Avrupa Birliği tarafından tanınır olmasına destek vereceklerini belirterek, Türk Loyduna Malta’da ofis kurmaları için davette bulundu.

Sunumların ardından Malta Heyetini Tuzla’da keyifli bir yemek ile ağırlayan Türk Loydu daha sonrasında heyetle birlikte Sedef Tersanesine bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret sırasında Sedef Tersanesi Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Mühendisi Sn. Selim Buğdanlıoğlu’nun tersaneyi tanıtan bir sunumunun ardından Malta Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sn. Joe Mizzi, Sedef Tersanesi anı defterini imzaladı. Malta heyeti, Türk Loydu ve Sedef Tersanesi yetkilileri tersane sahasını gezdikten sonra toplu fotoğraf çekimi ile bu ziyaretlerini tamamladılar.

Malta heyeti ve Türk Loydu yöneticileri daha sonra Türk Loydu tarafından organize edilen tekne turu ile İstanbul Boğazı’nda incelemelerde bulunduktan sonra Türkiye’den ayrıldılar.