Eklenme Tarihi : 15.03.2017 15:15

Türk Tersaneleri, Devlet Teşvikleri ile Gemi İnşa Sanayisinde Yine Dünyanın Gözbebeği Olacak

Türk gemi inşa sanayi, alınan tedbirler ve teşvikler sayesinde 2017 yılının ikinci yarısında atağa kalkmaya hazırlanırken sektör ,gemi tamir-bakım-onarım konusunda da dünya lideri olma yolunda hızla ilerliyor.

 

14. Uluslararası Exposhipping Denizcilik Fuar ve Konferansı öncesinde Türk tersaneleri dev yatırım ve projelerini basınla paylaştı. Tuzla Tersaneler Bölgesi’ne gerçekleştirilen gezide sırasıyla SANMAR, GEMAK ve TK TUZLA tersaneleri ziyaret edildiZiyaret sırasında sektörün hedefleri arasında Türk savunma sanayi için yapılan üretimin yurt dışına pazarlanması yer aldığı da dile getirildi.

 

Pendik Green Park Convention Center’da 21 – 24 Mart tarihleri arasında düzenlenecek 14. Uluslararası Exposhipping Denizcilik Fuar ve Konferansı kapsamında gerçekleştirilen Tuzla Tersaneler Bölgesi Gezisi’ne SANMAR A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Ali Gürün, GEMAK Grup CEO’su Birol Üner,  TK Tuzla Tersanesi Genel Müdür Yardımcısı ve Pazarlama Müdürü Levent Zorer ile GİSBİR Yönetim Kurulu Üyesi Orkun Özek katıldı. Katılımcılar kendi tersaneleri hakkında bilgi verirken, sektör hakkında da değerlendirmelerde bulundular.

 

İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı Ön Planda Olmalı

Türkiye’nin 2013 yılında en büyük 3. gemi ihracatçısı olduklarını söyleyen ve bugüne kadar dünya çapında 101 gemi ihraç ettiklerini belirten SANMAR A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Ali Gürün, sektör içerisinde dünyada başarılı olabilmenin iş sağlığı ve işçi güvenliğinin en üst düzeyde olması gerektiğinin altını çiziyor.

 

Römorkör inşasında dünyanın en büyük 10 şirketi arasında yer alan ve yılda yaklaşık 120 milyon dolar gibi bir ihracat rakamlarına ulaştıklarını kaydeden Gürün, “Almanya, Danimarka, Norveç gibi denizcilikte etkili ülkelerde bugün bizim römorkörlerimiz kullanılmakta. Ayrıca çevreci bir yakıt olan LNG ile çalışan römorkörlerini ürettiğimizi de söylemek isterim.” diyerek özel maksatlı, dünyanın en kaliteli gemilerini ürettiklerinin altını çizdi.

 

Türkiye Gemi Tamirinde Akdenizin Lideri

Türkiye’nin gemi tamir, bakım ve onarımında Akdenizin lideri olduğunu kaydeden GEMAK Grup CEO’su Birol Üner, sektörün bu konuda imkanlarının oldukça ilerlemiş olduğunu ve 2000 yılından bugüne kadar tersanelerinde 1720 gemi tamir ettiklerini vurguladı.

 

Türkiye’de bir Ro Ro gemisinin boyunu 30 metre uzatarak bir ilke de imza attıklarını ifade eden Üner, “Biz krizde büyümeyi sürdüren bir şirketiz. 2013 yılından itibaren devletimizin de desteği ile endüstriyel projelere yöneldik. Bugün Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün çelik tabliyelerini üreterek tersanelerin endüstriyel alanda da başarılı olabileceğini ispatladık.” dedi.  

Gemi inşaat sektöründe Türkiye’nin ilk AR – GE merkezi olma unvanına da sahip olduklarını söyleyen Birol Üner, günümüzde tersanelerin sayısının arttıkça rekabetin daha da artacağını kaydederken sektör olarak gemi tamirinde Türk tersanelerinin Avrupa tersaneleri ile başa baş rekabet ettiklerinin altını çizdi.

 

Rusya’nın Devlet Filosu Müşterileri Arasında

Dünyanın en büyük 3. betonarme yüzer havuzuna sahip TK Tuzla Tersanesi Genel Müdür Yardımcısı ve Pazarlama Müdürü Levent Zorer, 350 metre uzunluğunda, 65 metre genişliğinde yüzer betonarme havuzları ile Avrupa’nın en büyüğü olduklarının altını çizdi. Sektörde en eski şirketlerinden olmaları sebebi ile dünyanın ünlü armatörlerinin yanı sıra Rusya devlet filosu gibi müşterileri olduğunu vurgulayan Zorer, yanı başımızda bulunan ve aynı sektörde iş gören Yunanistan’ın Türkiye’nin kapasitesini yakalayamayacağını belirtti.

 

Kalite Olarak Avrupa’da 1. Sıradayız

Gezinin ev sahiplerinden GİSBİR Yönetim Kurulu Üyesi Orkun Özek ise sektörün 2008’de başlayan denizcilik krizi ile aslında atağa geçtiğini bunu da savunma sanayi ile yaptıklarını vurguladı. Türkiye’de sektörün en kuvvetli olduğu noktanın savunma sanayi olduğunu söyleyen Özek, “Kriz zamanında bizler için savunma sanayi can suyu oldu. Bu sayede mühendislik ve AR – GE çalışmalarımız arttı. Yine inşanın yanında bakım ve onarımda da şu an en iyi yerdeyiz.” diyerek hedeflerinin Türk savunma sanayi için yaptıkları inşa işini yurt dışına pazarlamak olduğunu dile getirdi.

 

Kalite olarak Avrupa’da birinci sırada olduğumuzu da kaydeden Özek, Türkiye’nin bölgeyi domine ettiğini bunun en önemli nedeninin ise Türkiye’de bulunan işçi sağlığı ve iş güvenliği, finansal ve çevre kriterlerinin en üst uygun düzeyde olmasının etken olduğunu açıkladı.

 

Exposhipping İstanbul, Denizcilik Sektörünü İhtiyacı Olan Uluslararası Pazarlarla Buluşturacak

Bu yıl 14’ncü kez düzenlenen Uluslararası Exposhipping Denizcilik Fuar ve Konferansı kapsamında düzenlenen ve artık geleneksel hale gelen Tersane - Basın Buluşması , gemi sanayiinin potansiyeli ve gücünü kamuoyuna anlatmada önemli bir etkisi olduğunu ifade eden UBM EMEA Türkiye Proje Danışmanı Esin Göksel Aslıhan, “IMEAK Deniz Ticaret Odası adına 21-24 Mart tarihleri arasında İstanbul’da düzenleyeceğimiz 14.Uluslararası Exposhipping Denizcilik Fuar ve Konferansı’nda Asya, Avrupa, Amerika ve Afrika kıtalarından 43 ülkeden 150’nin üzerinde firma ve 627 marka ile 57 ülkeden 11.000’ni aşkın denizcilik profesyonelini ağırlayacağız” dedi.

 

Aslıhan şöyle devam etti: “ Ayrıca, Ekonomi Bakanlığı Koordinatörlüğünde ve İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği organizatörlüğünde  Azerbaycan, Kazakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Ukrayna, Norveç, Rusya Federasyonu ve Türkmenistan başta olmak üzere denizcilik sektörüne yeni projeler kazandıracabilecek hedef ülkelerden Alım Heyeti programımız bulunuyor. Exposhipping İstanbul, denizcilik sektörünü ihtiyacı olan uluslararası pazarlarla buluşturacak ve yeni işbirliklerinin kapılarını açacak”.

 

Sektörün Dinamikleri ‘Global Maritime Summit’ Zirvesi’nde Konuşulacak

14. Uluslararası Exposhipping Denizcilik Fuar ve Konferansı, denizcilik sektörüne dair en son gelişmelerin ve teknolojinin konuşulduğu ortak buluşma platformu olacak. Sea Asia, Seatrade Maritime Middle East, Seatrade Offshore Marine & Workboats Middle East gibi dünyadaki öncü denizcilik etkinliklerinde konferans programları ve denizcilik ödül törenleri düzenleyen SEATRADE öncülüğünde düzenlenen ‘Global Maritime Summit’ Zirvesi, denizcilik endüstrisini uluslararası ve bölgesel bazda etkileyen kilit konulara odaklanacak.

 

SEATRADE’in uluslararası etkinlik ve konferans deneyimine sahip ekibi tarafından organize edilen ‘Global Maritime Summit’, 22-23 Mart tarihlerinde Pendik Green Park Convention Center’da gerçekleştirilecek.  Uluslararası alanda çok sayıda katılım beklenen Zirve’de, Dünya ekonomisi bağlamında; ‘Denizcilik sektörünün durumu’, ‘Pazar görünümleri’, ‘Küresel trendler’, ‘Türkiye bakış açısı’, ‘Gemi inşaatı, onarımı ve bakımı’, ‘Gemi İnşa Sektörü’, ‘Liman ve İşletmeciliği’, ‘Niş pazarlar’, ‘Limanlar ve alt yapı’, ‘Geleceğin gemileri’, ‘Akıllı gemiler’, ‘finans ve denizcilik sektörü’ gibi konular ele alınacak.

 

Exposhipping İstanbul kapsamında düzenlenen Katılımcı Seminerleri, firmaların son teknoloji ürün ve gelişmeleri aktarabilecekleri ortak buluşma platformu görevini üstlenecek. “Jotun, ISO 19030 – Gemi Dış Kabuk ve Performansını İyileştirme” konulu seminer, fuarın ilk günü olan 21 Mart’ta yapılacak. Jotun Global Satış Müdürü Stein Kjolberg tarafından verilecek seminerde uygulamanın karbon gaz salınımlarında %10 azalmayı ve 30 milyar dolarlık ek yakıt tasarrufunu beraberinde getirmesi gibi önemli bilgiler paylaşılacak.

 UBM Hakkında

Marintec China başta olmak üzere 5 kıtada 12 farklı denizcilik fuarını üstlenen UBM, 100 yılı aşkın tecrübesi ve 20'den fazla ülkede 5.000'in üzerinde çalışanı ile yılda ortalama 400 fuar düzenlemektedir. Dünyanın en büyük 2. fuar şirketi olan UBM bünyesinde yer alan UBM EMEA Istanbul, Avrasya ve Türkiye pazarlarının uluslararası fuarlarını 30 yıldan uzun bir süreye dayanan bilgi birikimi ve UBM'in global tecrübesiyle düzenlemektedir. UBM EMEA Istanbul'un pazara liderlik eden fuarları: Alleather IDF Istanbul Deri Fuarı, CBME Türkiye Anne Bebek Çocuk Ürünleri Fuarı, CPhI Istanbul İlaç Bileşenleri Fuarı, Uluslararası Exposhipping Denizcilik Fuar ve Konferansı, Fi Istanbul Gıda Bileşenleri Fuarı, Growtech Eurasia Sera Tarım Teknolojileri Fuarı, ISSA Interclean Istanbul Endüstriyel Temizlik Fuarı, TESFA Tesis Yönetimi Hizmetleri, Teknolojileri, Altyapı ve Tedarik Fuarı, Intertraffic Istanbul Trafik Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı, İstanbul Kids Fashion Bebek ve Çocuk Moda Fuarı, IstanbulLight Aydınlatma Fuarı, Tissue World Istanbul Temizlik Kağıdı Endüstrisi Fuarı’dır.

 

Ayrıntılı Bilgi ve İletişim İçin:

ADA PR İletişim Hizmetleri | 0216 706 14 39

Elif Sezginer Verün | elif@adapr.com.tr | GSM: 0532 604 8582