Eklenme Tarihi : 29.03.2017 10:35

SU KAŞİFLERİ

Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı’nın HSBC Su Programı desteği ile Türkiye’de yürütmekten olduğu Su Kaşifi Programı 8-14 yaş grubu öğrencilerinin suyla ilgili farkındalığını arttırmayı amaçlamaktadır. Okulumuz yaklaşık 3 aydır bu projede belirlenen görev alanlarındaki etkinlikleri yaparak dünyamızın suyunu korumak için çalışmalar yapmıştır.

Okulumuz su kaşifleri, öğrencileri bilinçlendirmenin yanında zaman zaman saha çalışmalarına çıkarak çevre halkını bilinçlendirme çalışmaları da yaptılar.

Su farkındalığını arttırmak için okulda afişler hazırlanarak panolarımızda sergilendi, ailelerle ve yakın çevre ile anketler düzenlenerek evde su tasarrufu için önerilerde bulunuldu, çevredeki restoranlar dolaşılarak atık yağlar ile ilgili farkındalık oluşturacak çalışmalar yapıldı.

Öğrencilerimiz hızla artan tüketim insanı olmanın önüne geçmek için oyuncak takas partisi düzenlediler.

Kıyafetler üretilirken kullanılan su miktarını öğrenince küçülen ve eskiyen kıyafetlerimizi değerlendirdik ve yeni kıyafetler tasarladık. Hatta bu tasarladığımız kıyafetlerden büyük bir defile düzenleyerek okulumuzun diğer öğrencilerine örnek olduk.

Dünya Su Günü kutlamalarımız görülmeye değerdi. Yaklaşık üç aydır Suyu Koruma görevlerini yerine getiren öğrencilerimiz yaptıkları çalışmaları, velilerimize de sunma şansı buldular. Kutlamalarımız;  suyu koruma üzerine sloganlar, kıyafet defilesi, farklı dillerde temiz su istiyoruz seslenişi, farklı ülkelerdeki insanların su kullanımı ve temiz suya ulaşma imkanları ve suyu koru Rap şarkısı ile son buldu.

Su kaşifi olarak yaptığımız çalışmaları önümüzdeki hafta okulumuzda gösteri yaparak bitiriyoruz. Gösteri de; Su Kaşifi proje sorumlusu öğretmenimizin yazdığı organik Tarım üzerine kısa bir tiyatro oyunu, öğrencilerimizin kendi tasarladıkları kıyafetleri göstereceği defile, öğrencilerimizin dansları eşliğinde seslendireceği ‘Listen to the water’ şarkısı, farklı dillerde ‘Temiz Su İstiyoruz’ seslenişi ve yine sözleri öğretmenimize ait ‘suyu koru’ rap şarkısı olacak.

Bir damla su tek başına anlamlı olmayabilir ama her birimiz bir damla tutarsak elimizde dünyamızın suyunu yok olmaktan kurtarabiliriz.

Selma Arslan Zerman