Date added : 03.07.2019 12:00

İTÜ Denizcilik Fakültesi'nde mezuniyet coşkusu


İstanbul Teknik Üniversitesi  (İTÜ) Denizcilik Fakültesi’sinde mezuniyet coşkusu yaşandı.

Fakültenin Tuzla yerleşkesinde gerçekleşen törene; Tuzla Kaymakamı Ali Akça, İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar,  İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Mehmet Karaca, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri, akademisyenler, sektör paydaşları ve öğrenci aileleri katıldı.

Törende konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Mehmet Karaca, üniversitelerinin geleceğin liderlerini yetiştirdiğini ifade etti. Mezunlarına bu konuda sonuna kadar güvendiğini belirten Karaca, “Tabii ki en büyük övünç ve gurur ailelerin. İyi ki varsınız, iyi ki bu gençleri yetiştirip bizlere emanet ettiniz. Rol modeller çok önemli, elbette hocalarımız onlar için önemli birer rol modeldi ve kendilerine teşekkür ediyorum. Konuşmamı Mahatma Gandi’nin sözüyle sonlandırmak istiyorum. Söylediklerinize dikkat edin düşüncelere dönüşür, düşüncelerinize dikkat edin duygularınıza dönüşür, duygularınıza dikkat edin davranışlarınıza dönüşür, davranışlarınıza dikkat edin alışkanlıklarınıza dönüşür, alışkanlıklarınıza dikkat edin değerlerinize dönüşür, değerlerinize dikkat edin karakterinize dönüşür, karakterinize dikkat edin kaderinize dönüşür diyor Gandi. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi saygıyla selamlıyorum, mezunlarımızın bahtı ve yolu açık olsun, Allah selamet versin’’ dedi.

Törende söz alan sivil toplum kuruluşu ve sektör temsilcileri de mezun olan öğrencilere çalışma hayatında başarılar dilerken çalışma hayatında azimli, kararlı, gayretli olmaları yönünde tavsiyelerde bulundurlar.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran da konuşmasında mezun öğrencilere sektörün geleceği adına, ülkemiz adına yapacakları çalışmalar konusunda güvendiğini ifade etti. Fakültenin yemekhane ve yatakhane inşaatı için çalışmalar yürüttüğünü belirten Kıran, İMEAK Deniz Ticaret Odası olarak bu çalışmalarda kullanılmak üzere üniversiteye 3 milyon TL destekte bulunma kararı aldıklarını söyledi. Kıran ‘’Umarız ki bu desteğimizle bir an önce bu yemekhane ve yatakhane hizmete açılacak, öğrenci kardeşlerimiz bu imkânlardan faydalanacaklardır’’ dedi.

Konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere plaket ve diplomalarının takdimi ile devam eden tören, mezun öğrencilerin kep atmasıyla sona erdi.