Eklenme Tarihi : 14.06.2017 14:01

Piri Reis Üniversitesi Fahri Doktora Tevcih ve Mezuniyet Töreni

Başbakan Binali Yıldırım, Piri Reis Üniversitesi öğrencilerine seslenerek, "Piri Reis, usta bir denizcinin zamanın sınırlı imkanlarına rağmen neler başarabileceğini, hayatıyla, yaptıklarıyla, eserleriyle ispat etmiştir.

 

Piri Reis Üniversitesi, 2016-2017 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni Başbakan Binali Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı ve Metin Kalkavan'ın katılımıyla gerçekleşti.

Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan'ın açılış konuşmasını yaptığı mezuniyet töreninde Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Metin Kalkavan, Başbakan Binali Yıldırım'a Fahri Doktora Beratını PRÜ Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan ile birlikte takdim etti.

Başbakan Binali Yıldırım, Piri Reis Üniversitesi öğrencilerine seslenerek, "Piri Reis, usta bir denizcinin zamanın sınırlı imkanlarına rağmen neler başarabileceğini, hayatıyla, yaptıklarıyla, eserleriyle ispat etmiştir. Sizlerin, onun yolundan aynı şevkle yürüyeceğinize, onun gibi bir aşkla denizcilik ilmini denizcilik sektörümüzü daha da ileriye taşıyacağınıza inanıyorum." dedi.

Yıldırım, böyle bir törene katılmaktan ve öğrencilerin mezuniyet heyecanına ortak olmaktan dolayı don derece mutlu olduğunu belirterek, şunları kaydetti: 

"Bugün mezun olan her bir öğrencimizi tebrik ediyorum. Bundan sonraki hayatlarınızda da başarılar diliyorum. Şahsıma fahri doktora tevcih eden 
Piri Reis Üniversitesi Senatosu'nun değerli hocalarına da şükranlarımı sunuyorum. Piri Reis Üniversitesi 2008'deki kuruluşundan bugüne kadar geçen kısa süre içerisinde önemli üniversiteler arasına girmeyi başardı. Bu kısa zaman zarfında özellikle de denizcilik alanında ciddi bir başarıya imza attı. Bu vesileyle bu başarıda payı bulunan herkesi tebrik ediyorum. Giderek yükselen bir grafikle bu başarının devamını diliyorum. Yakın zamanda Piri Reis Üniversitesi'nin üniversiteler arasındaki rekabette çok daha iyi bir yere geleceğineinanıyorum. 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz "Piri Reis Üniversitesi bir marka haline gelmiştir" diyerek başladığı konuşmasında, Başbakan Binali Yıldırım'ın ülkeye yaptığı katkılarından dolayı Fahri Doktora verilmesini ise "Hak sahibinin takdir edilmesi" olarak niteledi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise, Piri Reis Üniversitesi'nde düzenlenen törendeki konuşmasında, üniversitenin bir marka haline geldiğini dile getirerek, başarılarının artarak devam etmesini diledi.

"Üniversitelerde kaliteyi artırmak istiyoruz" 

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, Türkiye'de 184 üniversitenin, yüksek eğitimde öğrenim gören 7 milyon öğrencinin bulunduğunu, 150 binin üzerinde de öğretim üyesinin olduğunu aktararak, "Gerçekten Türkiye bu alanda büyük bir gelişme gösterdi. Bundan sonra üniversitelerimizin bir diğerinin benzeri olmasını istemiyoruz. Üniversitelerde kaliteyi artırmak istiyoruz. Bundan dolayı da önümüzdeki dönemde ihtisaslaşmaya önem veriyoruz." diye konuştu.