Eklenme Tarihi : 01.12.2017 14:01

Sanmar, dünyanın ilk hidrolik-hibrit römorkörünü Caterpillar iş birliğiyle inşa ediyor

Sanmar Tersaneleri, Caterpillar Marine ile iş birliğinin meyvesi olarak, dünyanın ilk Hidrolik Hibrit tahrik sistemli, yenilikçi römorkörünü üretecek.

 

Sanmar’ın kendi filosuna katılacak  ve Türk limanlarında hizmet verecek olan hibrit römorkör ‘Boğaçay Hibrit’ Türk limanlarında düşük emisyonlu, etkin yakıt ekonomisine sahip dünyanın en modern römorkörlerinden biri olarak sektörün ilklerinden olacak.

 

Sanmar’ın, 18 römorkör, 6 pilot ve 8 palamar botluk filosuna 2018 sonunda eklenecek olan römorkör, dünyada bir ilk olan The Cat Marine Advanced Variable Drive™ (AVD™); Caterpillar’ın entegre güç sistemleri teknolojisindeki engin tecrübesinin eseri olan, patentli bir sistem. 

 

Sanmar bilindiği üzere, sektörde 40 yılı aşkın tecrübesiyle, Türkiye’nin en büyük pazar lideri, dünyada ise liderliği hedefleyen bir römorkör üreticisi.

 

Yeni nesil AVD™ konsepti, tam entegre bir hidro-mekanik tahrik sistemi sayesinde yakıt tasarrufu ve düşük emisyon  sağlıyor.

 

“Tipik bir Power Take In (PTI) çözümüne nazaran, AVD™ içerdiği gezgin bir dişli takımıyla ana makineler ve yardımcılar, yardımcı motorlar  arasında kusursuz güç iletimi sağlayarak; maksimum çekme gücü ve minimum yakıt tüketimi ile müşterinin her ihtiyacını karşılayacak.

 

Caterpillar Deniz Ürünleri Mühendisi Nathan Kelly proje hakkında, “Bu sistem aynı zamanda motor hızından bağımsız bir pervane hızı da sağlamakta. Dolayısıyla yüzde 15’ten, 20’ye kadar yakıt tasarrufu yaparak optimum motor verimliliği de elde edilebiliyor. Esas olarak bizlere, Dizel Elektrik Tahrik (DEP – Diesel Electric Propulsion) sisteminin değişken hızının tüm avantajlarını, maliyetin ve ebatların düşürülmesiyle birlikte sunuyor,”dedi

 

AVD™ aynı zamanda esnek ve çoklu konfigürasyonlara izin verebilen bir sistem. Bakım ve onarım aralıklarını yüksek oranda uzatarak ana makine ve yardımcıların bakım ve onarım giderlerini azaltıyor. Römorkör gibi uzun süre düşük yükte çalışıp, ani olarak yüksek güç gerektirecek aplikasyonlar için ideal çözüm.

 

Sanmar Tersaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Gürün bu yeni projeleriyle ilgili olarak, “Sanmar, Caterpillar ve Robert Allan Ltd. arasındaki bu stratejik işbirliği ile öncü teknolojiyi geliştirip Türkiye’deki römorkör hizmetlerinde en güvenli, en çevreci ve en iyi hizmeti vermeye devam edecegiz inşallah,”  dedi ve ekledi, “Sayı, yaş, tasarım ve teknoloji olarak belki de dünyanın sayılı filosuna sahibiz ve bundan gurur duyuyoruz..."

 

Sanmar hidrolik hibrit römorkörü, Robert Allan Ltd. tarafından tasarlanmış bir RAmparts 2400SX liman römorkörü olacak. Entegre bir Caterpillar AVD™ iki adet 3512 ana makina, bir C32 yardımcı dizel ve Caterpillar MTA 627 pervane sistemlerine sahip olacak. 70 ton çekme güçlü ve Caterpillar’ın Türk iş ortağı Borusan Makina tarafından desteklenecek olan Fi-Fi I yangın sistemi içerecek. 

 

 

Sanmar Hakkında:

Sanmar, güvenilir teknoloji ve üretimde dayanıklılık sunan teknik mühendis ve idari kadrosuyla, dünyanın yüksek teknolojili römorkör inşa eden ilk üç üreticisinden biri. Türkiye’ye ve dünyaya sattığı Sanmar serisi römorkörler ve özel amaçlı tekneler, 7 kıtada dünya ticaret filosuna gerek limanlarda gerekse açık denizde hizmet ediyor. Türk limanlarında hizmet vermekte olan çoğu römorkörün Sanmar üretimi olmasının yanı sıra, şirketin Sanmar Denizcilik olarak işletmesini yaptığı kendi filosu, Türkiye’de 7 ayrı liman başkanlığı idari sınırında, yurtdışında ise 3 ayrı ülkede faaliyetlerini sürdürmekte. Sanmar’ın sahip olduğu filo 3 yaş altı olup, 2017 sonu hedef filo tonajı 20 römorkör ile 925 tbp.

http://www.sanmar.com.tr/

 

Caterpillar Marine Hakkında

Hamburg, Almanya merkezli Caterpillar Marine, Caterpillar Inc. bünyesindeki Cat and MaK™ marin dizel, çift yakıt ve gaz gücü ve tahrik sistemlerinin tüm pazarlama ve servis hizmetlerini yürütmekte. Kurum, orta ve yüksek hız segmentlerinde 93’ten 16,800 kW’a kadar ana tahrik ve marin jeneratör setlerinde de 10’dan 16,100 kW’a kadar birincil güç ve tahrik çözümleri sunmakta. Ticarî ve hususi denizcilik sektöründeki 2.100’den fazla lokasyondaki satış ve servis ağıyla müşterilerine kendini adamış, dünya çapında bir organizasyona sahip.