Date added : 23.07.2019 14:29

Sirena88 törenle suya indiTürkiye’nin önde gelen gruplarından biri olan Kıraça Holding’in çatısı altında faaliyet gösteren Türkiye’nin ilk motoryat seri üreticisi Sirena Marine, motoryatta Türkiye’nin ilk seri yat üreticisi Sirena Yachts, yelkenlide ise Euphoria ve Azuree olmak üzere üç markasını kendi know how’ıyla üretip dünyanın dört bir yanına ihraç etmeye devam ediyor.

Yeni amiral gemisi Sirena 88 ile dünyanın tercih ettiği motoryat modellerine bir yenisini daha ekleyen Sirena Marine, İstanbul Tuzla’daki RMK Marine’de düzenlediği törenle yeni modelini suya indirdi.

Törende konuşan Sirena Marine CEO’su İpek Kıraç Sirena88’i suya indiriyor olmanın heyecanını taşıdıklarını belirterek ‘’Yıllardır hayalini kurduğumuz birgün bugün bizim için. Biz bu günlere çok uzun bir yoldan geldik. Hatalar yaparak fakat hatalardan öğrenerek, düşe kalka, gelişe gelişe geldik ve neticesinde bugün karşınızdayız’’ ifadelerini kullandı.

Sirena Marine bünyesinde çalışan yönetici kadroların yine kendi içlerinden yetiştiğine ve büyük fedakârlıklarla bugünlere geldiklerine vurgu yapan Kıraç şöyle konuştu;

Her yönetici yaptığı işi takım işi olarak lanse eder fakat bizimkisi aile işi. Biz bu markaları büyütürken kendimiz de büyüdük bu şirketlerle. Çoğunluklu pozisyonlarımızı kendi içimizden yılların emeğiyle doldurduk. Bugün üretim müdürümüz, proje müdürümüz, fabrika müdürümüz, pazarlama müdürümüz, satış müdürümüz en aşağıdan başlayarak geldiler buralara. Yani anlayacağınız bizimle değil bizim için çalıştılar. Sabah işe gitmek için kalkmadılar yataktan, yaratmak için, kendi markalarını yaratmak için kalktılar. Sirena Marine çalışanlarına seslenmek istiyorum, bu şirket için ne kadar fedakarlık yaptığınızı, nasıl uykusuz kaldığınızı biliyorum. Sizinle gurur duyuyorum ve sizlerle çalışmaktan gurur duyuyorum. Nereden, nasıl şartlarda aldık bu şirketi ve nasıl geldik buraya biliyoruz. Bunun için bizi, Sirena’yı farklı kılan aşkımız, ruhumuz ve takımımız. Hepinize, tasarımcılarımıza teşekkür ediyorum. Bizi yalnız bırakmayan katılımcılarımıza teşekkür ediyorum.

Bir üst lige hazırız

Törende konuşan Sirena88 Operasyonlar Direktörü Çağan Genç de Sirena88 ‘i suya indirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, ‘’Bugün Sirena Marine için önemli bir mihenk taşını daha geride bırakıyoruz. Sirena Yat markasının CE standartlarında üretilebilecek en büyük teknesini hep beraber suya indireceğiz. Bu modelimizden daha büyükleri artık farklı bir lig ve bu lige biz de artık hazırız’’ dedi.

Sirena Marine tarafından üretilen Sirena58 ve Sirena64’ten daha büyük olarak tasarlanan Sirena88 26 metre boyunda üretildi. Enerji verimliliği ile dikkat çeken Sirena88’in en yüksek hızı 25 knot olmakla beraber menzili yakıt tanklarıyla birlikte 2 bin 400 deniz miline kadar çıkabiliyor
Sirena Marine Ürün Müdürü Tanıl Sürmeli de uzun emek ve gayretler neticesinde bugünlere geldiklerine dikkat çekti. ‘’Bundan yaklaşık 5 yıl önce ilk motor yat markamızın tohumlarını attık ve o zaman önümüzde pek çok yol vardı. Bazı yollar kısa bazı yolar uzun ve engebeliydi. Biz o zaman zor olan yolu seçtik’’ diyen Sürmeli sözlerini şöyle sürdürdü;

Biz ilk motor yat markamızın temellerini attığımız dönemde İpek hanım önderliğinde uzun ve bir o kadar da zor olan yolu seçtik. Yüzde yüz Türk ve yüzde yüz bizim olanı üretmeyi seçtik. Ardından gelen büyük emek ve özveriyle bugün Sirena Yat köklü rakipleri tarafından saygı duyulan bir marka haline geldi. Rakiplerini ve pazarı doğru analiz etmiş, müşterilerini iyi tanımış ve en önemlisi kendi potansiyelini ürüne en doğru şekilde aktarabilmiş bir organizasyon için aksi de düşünülemezdi. Bugün ailemiz dünya sularına 410’uncu teknesini indiriyor. 11 yıl önce katıldığım bu ailenin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum.  Bize inanmış ve her koşulda destek olmuş herkese teşekkür ederim. Daha yolun başındayız, yolumuz uzun, heyecanımız yüksek, gençliğimiz var.

Sınıfının en genişi SIRENA 88

Lüks, performans ve eğlenceyi 30 metrelik bir tekne hacminde buluşturan Sirena 88, Sirena Marine'in mükemmeliyetçi üretim kalitesini de gözler önüne seriyor.
Sirena Yachts'ın amiral gemisi Sirena 88, dünyaca ünlü tasarımcılar German Frers ve Cor D. Rover'ın imzasını taşıyor.

Sınıfının en geniş teknesi olan Sirena 88, yükseltilmiş kaptan köşkü, 5 kamarası ve panoramik manzaraya sahip 1 ana kamarasıyla ile olağanüstü bir hacme sahip. Yerden tavanın yarısına kadar yükselen cam paneller kamaralara benzersiz bir aydınlık veriyor.

Ana güvertedeki yemek masasında 10 kişi ağırlanabiliyor, kıç tarafındaki oturma grubu ise yine konuklarla zaman geçirmek için birebir. Ön güvertedeki güneşlenme alanı tekneyi lüks bir beach club'a dönüştürüyor. Kokteyl masası, yemek masası, barı ve opsiyonel jakuzisiyle Sirena 88'in flybridge'i ise başlı başına bir sosyalleşme alanı.

Sirena 88'in verimli ve güçlü performansının altında yüksek teknoloji var. Daha hafif bir gövde ve daha dengeli bir seyir için karbon fiber ile üretildi. Maksimum hızı 25 knot'a kadar çıkabilen Sirena 88'in, 9 knot'ta 2,430 deniz miline ulaşması hedefleniyor. Üstelik bu gücüne rağmen, bu boyda bir teknede rastlanamayacak bir sessizliğe de sahip.

 Sirena88'in teknik özellikleri

Uzunluk Toplam (Tam boy):   26,81 m.
Tekne uzunluğu : 23,95 m.
Su Hattı Uzunluğu (FO) :    23,94 m.
Kiriş Max : 7,1
Taslak : 1,80 m
Deplasman : 82 Ton
Maksimum Hız : 25 kn
Motorlar :  2x1400 Hp MAN V12 / 2x 1550 Hp MAN V12 (tercih)
Menzil :       2400 NM
Belgeleme :   CE A Kategorisi