Eklenme Tarihi : 13.01.2017 09:29

Yeni Tip Türk Balıkçı Gemilerini Türk Loydu Klaslayacak

Yenilikçi projelere verdiği desteklerle bilinen Türk Loydu, Türk balıkçılığını yanında alarak yeni tip Türk Balıkçı Gemilerini klaslamaya başladı.

Kurulduğu 1962 yılından günümüze Türk gemi inşa sanayisinin ilerlemesi, çağı yakalaması ve dönemine öncü olması ülküsüyle çalışan Türk Loydu,  çağdaş tasarımlara verdiği desteği sürdürüyor. Uzman kadrosuyla tasarım ve üretim aşamasında Türk tersanelerinin ve Türk tasarımcılarının yanında olmaya devam eden Türk Loydu, yenilikçi çalışmaları ile bilinen Ayden Marine firmasının modern Türk balıkçı gemisi projesinde  klaslama hizmeti sunuyor. İlhan Yılmaz 2 adını taşıyacak olan balıkçı gemisi, 7 Kasım 2015’te Resmi Gazete’de yayınlanan Gemi ve Su Araçlarının İnşa, Tadilat ve Bakım-Onarım Yönetmeliği’ne uygun olarak klaslı inşa edilecek ilk balıkçı gemisi olacak.

Yaklaşık 50 metre boyuyla milli karasularımızdaki ve uluslar arası sulardaki eşsiz balık zenginliğini yerli ve yabancı tüketiciyle buluşturacak olan balıkçı gemisinin modern tasarımı ve iddialı performansıyla Türk balıkçı gemileri için öncü olması öngörülüyor. Türk Loydu klasında inşa edilecek olan ilk modern Türk balıkçı gemisi İlhan Yılmaz 2’nin ardından başlayacak olan yeni projelerle de Türk balıkçı filosunun yenilenmesi ve uluslar arası standartlara uygun hale gelmesi bekleniyor.

7 Kasım 2015’te değişen yönetmelik ile klas gözetiminde inşanın zorunlu hale gelmesi ile piyasada oluşan tedirginliğin Türk Loydu’nun konusunda uzman kadrosuyla, yerli ve milli projelere verilen destek ile giderilmesi öngörülüyor. Türk Loydu tarafından ocak ve şubat aylarında gerçekleştirilecek bilgilendirme toplantılarında Türk balıkçılarına ve tasarımcılarına mevzuata uyum için yapılması gerekenler ve Türk Loydu’nun sağlayacağı hizmetler konusunda bilgiler verilecek.

2017 yılının ikinci yarısında denize indirilmesi planlanan ilk yerli modern Türk Loydu klaslı balıkçı gemisi İlhan Yılmaz 2’nin, sektöre yeni bir soluk getirmesi, Türk Loydu’nun uzmanlığından yararlanmak isteyen tasarımcıları ve gemi sahiplerini teşvik etmesi bekleniyor.