Eklenme Tarihi : 10.03.2017 13:23

Kadın ve deniz Yakamoz’da buluştu

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü dolayısıyla bu yıl ikincisi düzenlenen Yakamoz: Deniz ve Kadın Sempozyumu, Pendik Green Park Otel’de gerçekleştirildi. Sempozyumda, en fazla kadın istihdam eden şirketler ile “Kadın ve Deniz” temalı kısa film yarışmasının birincisine ödülleri taktim edildi.

Yakamoz: Deniz ve Kadın Sempozyumu, Düzenleme Kurulu Başkanı Kaptan Seda Turhan’ın yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. Katılımcılara teşekkürlerini sunan Turhan, geçen yıl ilki düzenlenen sempozyumun gördüğü büyük ilgi sayesinde bu sene daha iyi bir organizasyona imza atmak için çalıştıklarını dile getirdi.

Kaptan Seda Turhan’ın ardından sempozyum eş başkanlarından, Wista Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nazlı Sele ve diğer konuşmacılar kürsüye çıktı. Konuşmaların tamamlanmasının ardından sempozyuma destek veren ve kadın istihdamında sektörde öncü konumda bulunan kurumlara plaketleri taktim edildi.

Sempozyum kapsamında düzenlenen kısa film yarışmasının kazananı ise “Şevval” isimli film ile Galatasaray Üniversitesi oldu. Filmin aynı zamanda senaristliğini de yapan yönetmen Çağlayan Top’un ödülü, Sempozyum Düzenleme Kurulu Üyesi Derya Yenice Oflu tarafından verildi.

Bu sene sempozyuma destek veren okullar arasında İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Girne Üniversitesi, Girne Amerikan Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Piri Reis Üniversitesi, Bandırma 17 Eylül Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Bülent Ecevit Üniversitesi, Nişantaşı Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Koç Üniversitesi yer aldı.

Transbosphor Denizcilik ana sponsorluğunda gerçekleştirilen organizasyonun diğer sponsorları ise Türk Loydu, Gispir, Turkuaz Yatçılık, ARKAS, Esenyel, Gemi ve Yat İhracatçılar Birliği, Güneş Shipping, İMEAK Akdeniz Ticaret Odası, İDO, İnce Denizcilik, İnebolu Shipyard, Statü Shipping, OnurSan, Yalova – Altınova Tersaneleri ve Girişimcileri, UZMAR, YMN Tanker ve SANMAR oldu.