Date added : 30.05.2018 10:46

OKYANUSLARIN YÜZEYİNDEKİ PLASTİKLERİN KAPLADIĞI TOPLAM ALAN TÜRKİYE’NİN YÜZÖLÇÜMÜNDEN DAHA BÜYÜK

Her yıl denizlere 8 milyon ton plastik atılıyor

 

Sen de tek kullanımlık plastiğe “dur” de ve daha mavi denizler için 25 Mayıs’ta kıyılara gel!

 

Türkiye, bu yıl da Akdeniz ülkeleri ile birlikte temiz denizler için harekete geçiyor! “Akdeniz’i Temiz Tutalım” (Clean Up The Med) kampanyası çerçevesinde ülkemiz dâhil Akdeniz’e kıyısı olan tüm ülkelerde çevre odaklı sivil toplum örgütlerinin desteğiyle kıyılar eş zamanlı temizleniyor.

 

Akdeniz’deki deniz kirliliğini gündeme taşıyarak, kirliliğe neden olan faktörlere dikkat çekmeyi amaçlayan projenin Türkiye ayağını, DenizTemiz Derneği/ TURMEPA üstleniyor. Deniz kirliliği ile mücadele eden ve denizlerimizi yaşatmak için örnek projeler geliştiren TURMEPA, Mayıs ayı boyunca Türkiye’nin farklı kıyılarında temizlik etkinlikleri gerçekleştiriyor. Bu sene İstanbul, Kırklareli, Antalya, İzmir, Bodrum, Fethiye ve Marmaris kıyılarına uzanan TURMEPA, etkinliğin İstanbul etabını Adalar Belediyesi ile Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneği (ADYSK) ve Aktif Balıkadamlar Kulübü Spor Derneği desteğiyle Büyükada’da gerçekleştirecek. Toplanan atıklar TURMEPA tarafından kayıt altına alındıktan sonra Adalar Belediyesi’ne teslim edilecek. Etkinlik günü DENTUR, Beşiktaş üzerinden katılımcılara ulaşım desteği sağlayacak.

 

Kampanyanın Ortaya Çıkışı ve Amacı

Clean up The Med (Akdeniz’i Temiz tutalım) Projesi, 1995 yılından beri İtalyan Çevre Koruma Örgütü Legambiente öncülüğünde, tüm Akdeniz ülkelerindeki çevre STK’larının desteğiyle her yıl düzenleniyor. Tüm ülkelerde aynı isimle, aynı tarihlerde gerçekleştirilen projenin amacı, Akdeniz’deki deniz kirliliğini gündeme taşımak, kirliliğe neden olan faktörlerin azaltılması ve engellenmesi için kamuoyu oluşturarak, deniz kirliliği hakkında farkındalık yaratmak.

 

25 Mayıs Cuma - Program Akışı

9.00-9.30                    : Beşiktaş Dentur İskelesi toplanma

10.30                          : Etkinlik alanı varış, Büyükada, Aya Nikola Koyu

10.45-11.15                : Etkinlik hakkında katılımcıları bilgilendirme

11.15-12.00                : Kıyı temizliği ve eş zamanlı dalgıçlarla denizaltı temizliği

12.00-12.30                : Toplanan atıkların değerlendirilmesi ve toplu fotoğraf çekimi

13.00                          : Dönüş