Eklenme Tarihi : 14.04.2016 10:09

YTÜ Gemi ve Denizcilik Kulübü ''Gemi Mühendisliği Zirvesi''

Bu yıl 4.sü düzenlenen Gemi Mühendisliği Zirvesi başarıyla tamamlandı. Geçmişten günümüze sektörün tanıtıldığı, tüm ayrıntılarının, gelişmelerinin, projelerinin konuşulduğu; öğrencilerin ve davetlilerin özel sorularının yanıtlandığı zirveye sektörden çok önemli isimleri katıldı. Öğrenci arkadaşlarımızın sektörün durumunu ve sektörle ilgili merak ettikleri her şeyi birinci ağızdan duymalarını, bugüne kadar yapılmış olan ve gelecekte yapılması planlanan projeler hakkında bilgi edinmelerini amaçlayan zirvemiz iki günü kapsadı. Sektörün önde gelen isimleri, öğrenci arkadaşlarımızı güzel bir şekilde aydınlattı.

 

Açılış konuşması Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi dekanı Prof.Dr.Bahri ŞAHİN’in konuşmasıyla başladı.Prof.Dr.Bahri ŞAHİN bu konuşmasında Sektör- Üniversite işbirliğine dikkat çekti.

Ardından Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü’nden Zeynel KONTOĞLU, gemi geri dönüşüm tesislerinden ve 2015 yılına dair dünya siparişlerinden bahsetti. Denizcilik sektörü olarak hedeflerimize değindi.

Gemi Mühendisleri Odası 44. Dönem Başkanı Sinem DEDETAŞ, İŞKUR ve GİSBİR işbirliği ile öğrencilerin staj bulmaktaki zorluklarının kalktığını belirtti.

 

KLASLAMA KURULUŞLARI OTURUMU

 

Açılış konuşmalarının ardından Türk Loydu’nun IACS üyesi olma yolunda hızlı adımlarla ilerlediğini belirten Mehmet AVCI, Ar-Ge çalışmalarına verdikleri öneme dikkat çekti.

 Eyüp GÜVENLİ American Bureau of Shipping’in misyonuna ve vizyonuna değindi. Birkaç klas kuruluşlardan bahsetti ve klaslama aşamalarına değindi.

 İki klas kuruluşun birleşmesinden oluşan DNV-GL’nin müdürü Akif TUNA, gelirlerinin 5%’lik kısmını Ar-Ge çalışmalarına ayırıldığını belirtti.

 Okulumuz öğretim üyesi Bekir ŞENER’in yönelttiği ´Türk Loydu kurallarını geliştirmek için mevcut olan veya planladığınız, özellikle üniversitelerle veya sektördeki diğer paydaşlarla çalışmakta olduğunuz bir projeniz var mıdır? Bu konuda üniversitelerden kapsamlı bir yardım alma düşünceniz bulunmakta mıdır? ´ sorusuna yanıt olarak Türk Loydu’nun, kuruluşundan beri, özellikle İTÜ ve YTÜ ile çalışmalarının olduğunu ve en büyük paydaşlarının üniversiteler olduğunu söyledi.

 

YERLİ GEMİ DİZELLERİ

 

Rafig MEHDİYEV’in dizeller ve motorların çalışma sistemleri ile ilgili konuşma yaptı.

 

YAN SANAYİ OTURUMU

 

 Gürdesan’ın vizyonu ve misyonundan bahseden Atakan PARSAK, askeri ve özel projelere değindi.

 PPG Boya Dağıtım ve Tic. Ltd. Şirketi’nden Sertaç KESEBOL konuşmasında deniz boyaları ve pasif yangın geciktirici boyalarının önemini vurguladı.

 Marsis Dış Ticaret’ten Ahmet BİLİR, harici ve sabit yangın söndürme sistemlerinden,ürünlerden ve Ar-Ge çalışmalarından söz etti.

 

GEMİ İNŞAATI OTURUMU 1

 

Yan sanayi oturumunun ardından Sedef Tersanesi’nden Esengül KOCAMAN, teslim edilen, devam etmekte olan (çift yakıtlı hibrit feribot) ve gelecek projeleri anlattı.

Cemre Tersanesi’nden Burak MURSALOĞLU yapılan yatırımlardan ve hedeflerinden bahsederken iş sağlığı ve güvenliğine verdiklerine önemi vurguladı.

Ada Tersanesi’nden Merve YILDIZ, planlama mühendislerinin görevlerinden söz etti ve proje planlama sistemini basitçe anlattı.

Gemi tasarımlarının yabancı firmalara ait olmasının altında yatan nedenin armatörlerin milliyetçi tutumlarından mı, bizim tasarım mühendislerimizin yetersizliğinden mi yoksa marka gerekliliğinden mi veya başka bir sebepten mi kaynaklandığı sorusunu bazı firmalara bağımlı olduğumuz, armatörlerin kendilerine yakın olan dizayn ofislerini tercih etikleri ve dizayn firmalarımızın da tasarım konusunda yetersiz olduğunu düşündüklerini belirterek cevapladılar.

 

GEMİ BAKIM ONARIM OTURUMU

 

Beşiktaş Tersanesi’nden Gündem GÜMÜŞKAYNAK, tersaneyi tanıttı ve gemi inşa mühendislerinin iş bulma sürecini anlattı.

Tersan Tersanesi’nden Şafak BALCI, neden bakım-onarım yapıldığından ve gemi inşa mühendislerinin bakım-onarımda nerede çalıştıklarından söz etti.Tamirde ülkemizin avantajları üzerinde durdu.

Gündem GÜMÜŞKAYNAK kendisine yöneltilen ´Türk tersaneleri ile yabancı tersaneler arasında pazarlama açısından ne fark görüyorsunuz sorusunu ‘Türkiye pazarlama konusunda yabancı tersanelere kıyasla daha yeni. Kendini tam geliştirdiği sırada 2008 krizi geldi çattı, krizden sonra 2014 gibi ancak toparladı. Fakat ülkemizin en büyük avantajı fiyatı ve ucuz iş gücüdür. Ve Avrupa’ya yakınlığından dolayı Avrupalı armatörler tersanelerimizi seçme durumunda kalıyor. Sürekli gelişme odaklı strateji uyguluyoruz.’ Şeklinde yanıtladı.

‘Gelişmiş ülkelerin tamir işine yönelmemelerinin sebebi çevresel faktörsel ve insan sağlığına olumsuz etkileri midir?’ sorusuna öncelikle Şafak BALCI, ‘Ticaret yapan gemiler için konum çok önemlidir. Türkiye’nin konumundan ötürü sahip olduğu büyük bir artı var. Avrupa’da hala bakım-onarım faaliyetinde bulunan birçok tersane bulunuyor. Gerekli önlemler alındıktan sonra çevresel faktörler bir şekilde kontrol edilebiliyor.’ diye cevapladı. Gündem GÜMÜŞKAYNAK ise bakım-onarımda gelecek vaat ettiğimizi ve Avrupalı ülkelerin, bakım-onarımdaki başarımızın farkında olmasının en büyük nedenlerden biri olarak düşündüğünü belirtti.

 

 

SAVUNMA SANAYİ OTURUMU

 

Aselsan’dan Metin ERDOĞAN, Aselsan’ın tanıtımını yaptı, faaliyet alanlarından bahsetti. Dinamik konumlandırma sistemleri, tesisler, yurtiçi ve yurtdışı iştirakler, Ar-Ge çalışmaları ve deniz sistemlerini anlattı. Bu deniz sistemlerinin avantajlarından ve dezavantajlarından bahsetti.

STM’den Metin SAYLAN, askeri gemi projelerinden, mühendislik faaliyetlerinden söz etti. Yerlileşmenin önemine vurgu yapan Metin SAYLAN,  ihracat faaliyetleri ve ürün ihracından bahsetti.

Selah Tersanesi’nden Yücel ERDEM, Lojistik Destek Gemisi (LDG) proje geçmişini anlattı.

Metin ERDOĞAN’a yöneltilen ‘Firmanızda gemi inşa mühendislerinin, buradan mezun olacak arkadaşların çalışma potansiyelleri nedir?’ sorusunu ‘Aselsan ilk kurulduğunda ağırlıklı olarak elektronik tasarımları yapmak üzere kuruldu. Bünyemizde işe girmek için de 3.0 üzerinde not ortalaması, belli okullardan mezun olma şartı, ileri derecede İngilizce bilmek gibi zor standartlar uyguluyoruz. Bu kriterler arasında şu zamana kadar gemi inşa mühendisi olmak bulunmuyordu. Fakat bunun değişmesi için çalışma başlattık. Muhtemelen 2016’dan sonra gemi inşa mühendisleri de Aselsan’da çalışabilecek.’ şeklinde cevapladı.

 

GEMİ İNŞAATI OTURUMU 2

 

Damen Tersanesi’nden Önder ARABALI, kalıptan tekne üretimi ve infüzyon tekniği ile üretiminin aşamalarını anlattı. Tamamlanmış tekneleri görsel olarak aktardı.

Sanmar Tersanesi’nden Sidar GÖKÇE, kuruluşun tanıtımını yaptı. NUPAS, CADMATICE-BROWSER programlarını kullandıklarından söyledi ve dünyanın ilk LNG ile çalışan römorkörün tanıtımını yaptı. Aynı firmadan Gökay ÇAKIROĞLU, çeki testinin nasıl yapıldığına dair videolu anlatım yaptı.

Arte Boatyard’dan Serkan SÜRER, gemi inşa sanayisinde alüminyumun önemine vurgu yaptı.

  

Gemi inşaatı oturumunun ardından okulumuz öğretim üyesi Bekir ŞENER, YTÜ Marine konuşması yaptı. Yapılan çalışmalardan ve projelerden bahsetti.

 

 

MÜHENDİSLİK VE GEMİ DİZAYN OTURUMU

 

Ayden Marine genel müdürü Nazif Can Güneysu, şirket tanıtımının ardından ürünlere değindi. Hedeflerinden ve Ar-Ge çalışmalarından bahsetti.

Artı Mühendislik’ten Serdar YARAŞ, detay mühendislik hakkında bilgi verdi. Geçmiş dönemlerde yapılmış projelerden ve kullandıkları programlardan söz etti.

Mesh Mühendislik’ten Levent KAYDİHAN, yazılım çözümlerinin gemi inşa mühendisliği kolunu ele aldı.

Seft Dizayn’dan Serkan ÖZDEN, yazılım ve donanım alt yapısı hakkında bilgi verdi. Tasarım sürecini kısaca anlattı.

Katılımcılarımız, öğrenci arkadaşlarımızın sorularını ilgiyle yanıtladılar.

 

YAT  TASARIM OTURUMU

 

Utopia International Marine’den Ömer ŞİRİN, çift başlı Üsküdar-Beşiktaş feribotunun ve tamamlanmış projelerin tanıtımını yaptı.

Soyaslan Yacht’tan Turhan SOYASLAN, tamamlanmış projeleri sohbet havasında, görsel olarak aktardı.

Turhan SOYASLAN, ‘ Tasarladığınız projelerde sonuç tasarlanandan çok farklı oldu mu? Tasarım yapıldıktan sonra köklü değişiklikler oluyor mu?’ sorusuna yanıt olarak tasarımda çok değişiklik olmadığını, tasarlanan şekilde üretim olduğunu ifade etti.