Eklenme Tarihi : 20.05.2016 17:07

Nehir Sınıfı Gemi Armatörleri İstişare Toplantısı

Navlun seviyelerinin yukarıya çekilmesi yönünde yapılabilecek ortak çalışmaları masaya yatırıldığı toplantıya KOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Çakır, Karadeniz Armatörler Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Can, KOSDER Yönetim Kurulu üyeleri ve nehir tipi gemi işletmecilerinin temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Çakır, navlun piyasalarında bir iyileşme sağlanabilmesi için ortak hareket etmek gerektiğinin altını çizdi. Çeşitli etkenlerin navlunları aşağı yönlü baskılayan stratejilerle hareket ettiğini belirten Çakır, “Piyasada düzelme, iyileşme istiyorsak birlikte hareket etmeliyiz. Bu birlikteliğin nasıl olacağını istişare etmek üzere burada toplandık. Bunun için öncelikle nehir sınıfı gemi sahibi arkadaşlar ile bir araya geldik. Daha sonra farklı tonajdaki gemi sahibi arkadaşlarla da yapılabilecek ortak çalışmaları masaya yatırmak üzere toplantılar gerçekleştireceğiz. Ancak birlikte hareket edersek, bilgi paylaşımında bulunursak navlunlarda bir iyileşme sağlayabiliriz. Ortak hareket ederek piyasa belirleyici konuma gelebiliriz. Piyasa şartları sürekli olarak navlunları armatör aleyhine aşağıya baskılayan bir tutum içerisinde. Burada birlikte inisiyatif alalım bir karar çıkartalım ve buna uyalım. Çözüm bizim elimizde. Burada olan arkadaşlarla ne kadar birlikte hareket edebilirsek o kadar olumlu sonuç alacağımıza yürekten inanıyorum. Önemli olan bunun bir mekanizmasını oluşturmak ve kararlı olmak. Armatörü üretim zincirinin en zayıf halkası olmaktan çıkarmak için çok yönlü dayanışma içerisinde olunması kaçınılmazdır. Başarılı olmak için üyeler arasında şeffaflık, dürüstlük ve birbirini kandırmamak esas olmalıdır” İfadelerini kullandı.

Toplantıda konuşan Karadeniz Armatörler Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Can da birlikte hareket etmenin piyasa şartlarının getirdiği bir zorunluluk olduğunu dile getirdi. Sadece Türk armatör ve işletmecileri ile değil bölgede faaliyet gösteren firmalar ile ortak hareket etmek gerektiğini belirten Can, Rus armatörleri şuan için kulübe kazandırmakta zorluk yaşasalar da önümüzdeki süreçte kendilerine katılacak ve çalışmalarını takip edecek önemli sayıda gemiye sahip Rus armatörü olduğunu belirtti.

Türk armatörlerinin alacağı karara dâhil olacak Rus armatörler ile çok daha güçlü bir hale gelineceğini ifade eden Can, “Bölgemizde 500-600 civarında gemi hizmet veriyor. Rus armatörlerin kontrolünde olan 250 civarında gemi mevcut. Bu açıdan bakıldığında çok ciddi bir orandan bahsediyoruz. Bu birlikteliği sağlayabilirsek kendi kaderimizi belirleyebilir, piyasa belirleyici konuma gelebiliriz. Bizim bir diğer sorunumuz da kötü gemiye sahip olan arkadaşlarımız. Bu arkadaşlar gemisini 50 bin dolara tamire vermiş ve günü kurtarmaya çalışıyor. Ben 500 bin dolara vermişim tamire ama benimle aynı yükü taşıyabiliyor. Bunları da bizzat ben şikâyet edeceğim ve tutuklanmalarını sağlayacağım. Bunu da buradan söylüyorum. Bu ortaklığa girmek istiyorsa düzgün gemisi olacak. Ben bu rakamları tamire ayırıyorsam o ufak masraflarla bana rakip olarak bu işi yapmasın. Bu gemileri müsteşarlık da istemiyor zaten. Bu kriterleri yerine getiremeyenler piyasadan çekilecek. En azından Türkiye’ye gelemeyecekler” dedi.

Toplantıya katılan üyelerde söz alarak ortak hareket etmek gerektiğini belirterek bu ortak çalışmanın şekli konusunda fikirlerini ifade etti. Bir an önce ortak harekete geçme kararı alan katılımcılar, paydaşlar arasında bilgi alışverişini sağlayacak bir platform oluşturulması görüşünde birleşti.