İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi mezunları, İTÜ DEFAMED ile İTÜ Denizcilik Fakültesi işbirliği ile her yıl geleneksel olarak düzenlenen Geleneksek Balık Günü etkinliğinde bir araya geldi.
İTÜ Denizcilik Fakültesi’nde bu yıl 137.si düzenlenen etkinliğe, İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Can, Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Feramuz Aşkın, İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Mezunları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı R. Ufuk Teker, İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Sosyal Yardım Vakfı (DEFAV) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Meşe, İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Özcan Arslan, mezunlar, sektör mensupları ve öğrenciler katıldı.
40, 50 ve 60 yıllık mezunlara anı madalyası takdim edildiği etkinlikte, fakülte mezunu ve fakülteye önemli katkıları olan Sanmar Denizcilik’in kurucusu merhum Kaptan Altay Altuğ anıldı.
Etkinlikte konuşan İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, eski adıyla Yüksek Denizcilik Okulu (YDO), yeni adıyla İTÜ Denizcilik Fakültesi mezunlarının dayanışma ve birliğinin sektöre ve ülkeye önemli katkılar sağladığını dile getirdi. Dünya denizciliğinin hızlı ve farklı bir değişim sürecine girdiğini ifade eden Salih Zeki Çakır, ”Gençlerin, özellik öğrenci kardeşlerimizin dikkatini çekmek istediğim husus şu olacak. Malumunuz; dünya ve denizcilik hızlı ve farklı dönüşüm sürecine girmiştir. Bu süreci uyum için, çok çalışarak hazırlanmanız gerekmektedir. Başaracağınızdan eminim, başarı şans değil, hazırlanın! Şans, hazırlıklı olanlara güler” dedi.
Kaptan Altay Altuğ’un adı İTÜ Denizcilik Fakültesi Tuzla yerleşkesine verilecek
İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nde düzenlenen Balık Günü etkinliğinde kürsüye çıkan İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu da konuşmasında fakültenin çok değerli denizciler yetiştirdiğini ve mezunlarının dünyanın pek çok yerinde farklı alanlarda ülkesini gururla temsil ettiğini dile getirdi. Uzmar Denizcilik’in kurucusu merhum Kaptan Altay Altuğ’un mezun olduğu fakülteye çok önemli katkıları olduğunu, son olarak 8 Kasımda 2021 tarihinde Kaptan Altay Altuğ Laboratuvar ve Yemekhane binasının fakülteye kazandırıldığını dile getiren Koyuncu, ”Beybaba, ardında büyük eserler bıraktı. Yeni binamızın, gelecekteki denizcilerimizin yetişmesinde çok büyük katkıları olacak. İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’ne Kaptan Altay Altuğ Yerleşkesi adını vereceğiz. Senatomuz, kararı en kısa zamanda verecek. Öğrencilerimiz, denizcilik bayrağını daha ileriye taşıyacaklar, buna emin olabilirsiniz” ifadelerini kullandı.
Okulu seven arkamızdan gelsin
Törende merhum Kaptan Altay Altuğ’un mahdumları Kaan ve Noyan Altuğ da birer konuşma yaptı. Kaan Altuğ konuşmasında, babasının okuluna çok bağlı bir insan olduğunu söyledi. Türkiye’de kılavuzluk hizmetlerinin gelişmesinde önemli çalışmalara imza atan babaları Kaptan Altay Altuğ’un kendilerine büyük bir onur miras bıraktığını dile getirdi.
Noyan Altuğ da törende yaptığı konuşmada, babanın değerinin kaybedildiğinde anlaşıldığını belirterek, ”Babam bana bir gün ben lise sıralarındayken, ceketimi satar seni okuturum demişti. Sanırım bir babanın evladına verebileceği en değerli şey iyi bir eğitimdir. Babam bu okulu çok seviyordu. Yedirdi, doyurdu, okuttu (YDO) derdi. Bu sektörü yıllarca sırtında taşıyan Yüksek Denizcilik Okulu’ndan biz babamızın izinde giderek hiç elimizi çekmeyeceğiz. Gerekli olan, ihtiyaç olan her konuda en önde gideceğiz. Okunu seven arkamızdan gelsin” dedi.
Konuşmaların ardından etkinlik 40, 50 ve 60 yıllık mezunlara anı plaketi takdimiyle sona erdi.
![İTÜ D.F. MEZUNLARI 137. GELENEKSEL BALIK GÜNÜNDE BULUŞTU 2 DSC 6691](https://www.netahaber.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC_6691.jpg)
![İTÜ D.F. MEZUNLARI 137. GELENEKSEL BALIK GÜNÜNDE BULUŞTU 3 DSC 6698 3](https://www.netahaber.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC_6698-3.jpg)
![İTÜ D.F. MEZUNLARI 137. GELENEKSEL BALIK GÜNÜNDE BULUŞTU 4 DSC 6701 2](https://www.netahaber.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC_6701-2.jpg)
![İTÜ D.F. MEZUNLARI 137. GELENEKSEL BALIK GÜNÜNDE BULUŞTU 5 DSC 6754 2](https://www.netahaber.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC_6754-2.jpg)
![İTÜ D.F. MEZUNLARI 137. GELENEKSEL BALIK GÜNÜNDE BULUŞTU 6 DSC 6756 2](https://www.netahaber.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC_6756-2.jpg)
![İTÜ D.F. MEZUNLARI 137. GELENEKSEL BALIK GÜNÜNDE BULUŞTU 7 DSC 6761 2](https://www.netahaber.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC_6761-2.jpg)
![İTÜ D.F. MEZUNLARI 137. GELENEKSEL BALIK GÜNÜNDE BULUŞTU 8 DSC 6692](https://www.netahaber.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC_6692.jpg)
![İTÜ D.F. MEZUNLARI 137. GELENEKSEL BALIK GÜNÜNDE BULUŞTU 9 DSC 6709](https://www.netahaber.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC_6709.jpg)
![İTÜ D.F. MEZUNLARI 137. GELENEKSEL BALIK GÜNÜNDE BULUŞTU 10 DSC 6722 2](https://www.netahaber.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC_6722-2.jpg)
![İTÜ D.F. MEZUNLARI 137. GELENEKSEL BALIK GÜNÜNDE BULUŞTU 11 DSC 6773 1](https://www.netahaber.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC_6773-1.jpg)
![İTÜ D.F. MEZUNLARI 137. GELENEKSEL BALIK GÜNÜNDE BULUŞTU 12 DSC 6782 1](https://www.netahaber.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC_6782-1.jpg)
![İTÜ D.F. MEZUNLARI 137. GELENEKSEL BALIK GÜNÜNDE BULUŞTU 13 DSC 6787 1](https://www.netahaber.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC_6787-1.jpg)
![İTÜ D.F. MEZUNLARI 137. GELENEKSEL BALIK GÜNÜNDE BULUŞTU 14 DSC 6795](https://www.netahaber.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC_6795.jpg)
![İTÜ D.F. MEZUNLARI 137. GELENEKSEL BALIK GÜNÜNDE BULUŞTU 15 DSC 6797 2](https://www.netahaber.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC_6797-2.jpg)
![İTÜ D.F. MEZUNLARI 137. GELENEKSEL BALIK GÜNÜNDE BULUŞTU 16 DSC 6801 1](https://www.netahaber.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC_6801-1.jpg)
![İTÜ D.F. MEZUNLARI 137. GELENEKSEL BALIK GÜNÜNDE BULUŞTU 17 DSC 6803 1](https://www.netahaber.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC_6803-1.jpg)
![İTÜ D.F. MEZUNLARI 137. GELENEKSEL BALIK GÜNÜNDE BULUŞTU 18 DSC 6804 1](https://www.netahaber.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC_6804-1.jpg)
![İTÜ D.F. MEZUNLARI 137. GELENEKSEL BALIK GÜNÜNDE BULUŞTU 19 DSC 6807 1](https://www.netahaber.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC_6807-1.jpg)
![İTÜ D.F. MEZUNLARI 137. GELENEKSEL BALIK GÜNÜNDE BULUŞTU 20 DSC 6813 1](https://www.netahaber.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC_6813-1.jpg)
![İTÜ D.F. MEZUNLARI 137. GELENEKSEL BALIK GÜNÜNDE BULUŞTU 21 DSC 6819 1](https://www.netahaber.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC_6819-1.jpg)